2009 yil 28 oktyabrda Haven Wolverhampton (Buyuk Britaniya) nodavlat notijorat tashkiloti va "SABR" ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi (Samarqand, O'zbekiston) tomonidan tashkil etilgan "Sharq marvaridi" Buyuk Britaniya / O'zbekiston xotin-qizlar madaniyati va biznes forumi. , bo'lib o'tdi.
Forumning maqsadi: Ingliz ayollari bilan hamkorlikni tashkil etish va mustahkamlash. O'zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlarining xalqaro maydondagi yutuqlarini targ'ib qilish. O'zbekistonda ayollarning ob'ektiv maqomi taqdimoti. Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishda ayollarning o'rni.
Forumda qatnashganlar: Britaniya-o'zbek jamiyatining raisi, parlament a'zosi, O'zbekistonning Buyuk Britaniyadagi muxtor elchisi, Buyuk Britaniyaning O'zbekistondagi muxtor elchisi, Ozarbayjon, Belorusiya, Qirg'iziston, Makedoniyaning muxtor elchilari, biznes tuzilmalari vakillari, madaniyat, ommaviy axborot vositalari, Buyuk Britaniyaning nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, Xavo Yo'llari, O'zbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchixonasi xodimlari, Haven Vulverxempton xodimlari va mehmonlari. O'zbekiston tomonidan - "Ayollar assambleyasi" jamoat birlashmasi boshqaruvi raisi, O'zbekiston Adliya vazirligi vakili, "Sabr" ijtimoiy rivojlanish markazi xodimlari, "Ofarin" ansambli musiqachilari. Forumda shuningdek xalqaro ekspertlar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdilar: Ben Romain (Gollandiya), Elena Bekirova (AQSh), Elena Kojina (Sankt-Peterburg, Rossiya), Lyudmila Ermakova (Yekaterinburg, Rossiya).
"Sharq marvaridi" forumida Buyuk Britaniya va O'zbekiston vakillarining taqdimotlari birlashtirildi, Temuriylar davri tarixi va madaniyatini o'rganish uyushmasi (Frantsiya) asoschisi va bosh kotibining rasmlari va fotosuratlari ko'rgazmasi (Frantsiya) , Parij) Frederik Bopertus-Bressand bo'lib o'tdi. Forumni o'zbekiston Respublikasida xizmat ko'rsatgan artist Abduxoshim Ismoilov rahbarligidagi taniqli o'zbek milliy musiqa ansambli "Ofarin" ansambli ijro etdi.

Женский форум культуры и бизнеса Великобритания/Узбекистан «Жемчужина Востока»
28 октября 2009 года состоялся Женский форум культуры и бизнеса Великобритания/Узбекистан «Жемчужина Востока», организованный ННО Хэйвен Вулверхэмптон (Великобритания) и Центром социально-экономического развития «САБР» (Самарканд, Узбекистан).
Цель Форума: Организация и усиление партнерства с английскими женщинами. Продвижение на международной арене достижений ННО Узбекистана. Презентация объективного положения женщин Узбекистана. Роль женщин в развитии гражданского общества и развитии экономики страны.
На Форуме приняли участие: Председатель Британско-Узбекского общества, член Парламента, Полномочный посол Узбекистана в Великобритании, Полномочный посол Великобритании в Узбекистане, Полномочные послы Азербайджана, Беларуси, Кыргызстана, Македонии, представители бизнес структур, культуры, масс-медиа, ННО Великобритании, представители Хаво Йуллари, сотрудники посольства Узбекистана в Великобритании, сотрудники и гости Хэйвен Вулверхемптон. С узбекской стороны – Председатель Правления ОО «Женское собрание», представитель Министерства Юстиции Узбекистана, сотрудники Центра СЭР «Сабр», музыканты ансамбля «Офарин». На Форуме также приняли участие международные эксперты и представители международных организаций: Бен Ромайн (Нидерланды), Елена Бекирова (США), Елена Кожина (Санкт-Петербург, Россия), Людмила Ермакова (Екатеринбург, Россия).
На Форуме «Жемчужина Востока» были соединены презентации представителей Великобритании и Узбекистана, проведена выставка искусства и фотографии основателя и генерального секретаря Ассоциации по изучению истории и культуры эпохи Темуридов (Франция, Париж) Фредерик Бопертюс-Брессанд. Форум украсил своим выступлением известный в Узбекистане ансамбль национальной музыки «Офарин» под руководством заслуженного артиста РУз Абдухошима Исмаилова.