“Inklyuziv ufqlar: Hamma uchun ta’lim va tadbirkorlik-II faza”
«SABR» RIIRM tomonidan amalga oshirilayotgan, Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi hukumati tashqi ishlar, Hamdo’stlik ishlari va rivojlanish vazirligi  vazirligi tomonidan moliyalashtirilgan «Inklyuziv ufqlar: hamma uchun ta'lim va tadbirkorlik» loyihasi
Amalga oshirish muddati:
2025 yil oktyabr-2026 yil mart (6 oy)
Maqsadli hududlar:
Andijon viloyati (shahar va tumanlar)
Xorazm viloyati Urganch shahri, Bog‘ot tumani
Loyihaning umumiy maqsadi:
Nogironligi bo‘lgan, kam ta’minlangan xotin-qizlar va yoshlarni kasbiy mahorat, tadbirkorlik bilim va ko‘nikmalarni oshirish,  moliyaviy manbalardan foydalanish orqali ularning farovonligini oshirish.
• Ko‘nikmalarni rivojlantirish: Nogironligi bo‘lgan, kam ta’minlangan xotin-qizlar va yoshlarni bozor talablariga muvofiq kasbiy va ijtimoiy ko‘nikmalarga o‘rgatish, yakka tartibdagi tadbirkor bo‘lish yoki rasmiy ishga joylashish imkoniyatini berish.
•   Moliyaviy mustaqillik: Maqsadli guruh vakillarini kichik biznes va daromad keltiradigan faoliyatni ochish yoki kengaytirish uchun grantlar va mikrokreditlar berish.
•   Ijtimoiy imkoniyatlarni kengaytirish: benefitsiarlarga kamsitish va istisnolarni yengishga yordam berish uchun o‘ziga ishonchni shakllantirish, biznes ko‘nikmalarini va ijtimoiy tarmoqlarni rivojlantirish.
•   Farovonlikni oshirish: iqtisodiy barqarorlikni kuchaytirish, sog‘liqni va ta’lim sifatini yaxshilash, umumiy hayot darajasini oshirish.
Kutiladigan natijalar
• 336 nafar imkoniyati cheklangan va kam ta’minlangan oilalardagi xotin-qizlar va yoshlar 128-soatlik kasbiy kurslarda ta’lim olib sertifikatlarga ega bo‘lishadi.
• Hamjamiyatni safarbar etish, tadbirkorlik asoslari, marketing, huquqiy va moliyaviy savodxonlik, kreditlarni boshqarish bo‘yicha 28-soatlik treninglar o‘tkazish.
• Huquqshunos va psixolog tomonidan yuzma-yuz  va ishonch telefon orqali 250ta maslahatlar taqdim etish.
• Biznes-konsultantlar tomonidan yuzma-yuz, onlayn va telegram-kanallar orqali maslahatlar taqdim etish.
LOYIHA NATIJALARI:
• 344 nafar (319 ayol, 25 erkak) kam ta’minlangan oilalardagi xotin-qizlar va imkoniyati cheklangan yoshlar qisqa muddatli kasbiy kurslarda ta’lim olib sertifikatlarga ega bo‘lishdi;
• Nogironligi bo‘lgan shaxslar 169 nafar,
• Nogironligi bo‘lgan shaxslar oila a’zolari - 113 nafar,
• Kam ta’minlangan - 62 nafar,
• Tadbirkorlik asoslari, marketing, huquqiy va moliyaviy savodxonlik, kreditlarni boshqarish bo‘yicha 28-soatlik treninglar o‘tkazildi va bitiruvchilariga taqdim etilgan start-aplar soni- 59 nafar.
• «SABR» RIIRM tomonidan nogironligi bo‘lgan shaxslar hamda kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 11 nafar loyiha bitiruvchilari tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun zarur asbob-uskunalar bilan ta’minlandi.
• O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi fuqarolik jamiyati institularini qo‘llab-quvvatlash Jamoat Fondining moliyaviy ko‘magida ushbu loyihaning birinchi va ikkinchi fazalari doirasida 46 nafar ishtirokchiga tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun zarur jihozlar taqdim etildi.

октябрь 2025 - апрель 2026 года (7 месяцев)
Проект "Инклюзивные горизонты: обучение и предпринимательство для всех – Фаза II" реализуемый при финансовой поддержке Министерства иностранных дел, по делам Содружества и развития правительства Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии.
«Мобильные ускоренные курсы для предоставления возможностей трудоустройства и развития предпринимательства для женщин, молодежи с инвалидностью и малоимущих из отдаленных махалей города Андижан Андижанской области, города Ургенч и Боготского района Хорезмской области».
Создать условия для развития предпринимательства, трудоустройства женщин и молодежи с ограниченными возможностями и малоимущих слоев населения путем предоставления профессионального и социального обучения, грантов и микрокредитов для улучшения их благосостояния и качества жизни.
Ожидаемые результаты:
• 336 женщин и молодых людей из малообеспеченных семей пройдут 128-часовые профессиональные курсы и получат соответствующие сертификаты.
• Проведение 28-часовых тренингов по мобилизации сообщества, основам предпринимательства, маркетингу, юридической и финансовой грамотности, а также управлению кредитами.
• Предоставление 250 очных и телефонных консультаций юриста и психолога.
• Предоставление очных, онлайн и консультаций по Telegram-каналу бизнес-консультантами.
ДОСТИГНУТЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ ПРОЕКТА:
• 344 женщины (319 женщин, 25 мужчин) из малообеспеченных семей и молодые люди с ограниченными возможностями прошли краткосрочные профессиональные курсы и получили сертификаты;
• Лица с инвалидностью - 169 человек,
• Члены семей лиц с инвалидностью - 113 человек,
• Малообеспеченные - 62 человека,
• Было проведено 28 часов обучения основам предпринимательства, маркетинга, правовой и финансовой грамотности, управлению кредитами, а количество выпускников, получивших стартапы, составило 59 человек.
• В целях поддержки лиц с ограниченными возможностями и малообеспеченных семей РЦ СЭР «САБР» предоставил 11 выпускникам проекта необходимое оборудование для начала предпринимательской деятельности. При финансовой поддержке Общественного фонда по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан в рамках первой и второй фаз данного проекта 46 участникам были предоставлены необходимые инструменты для начала предпринимательской деятельности.