Халқаро тадбир инклюзивлик, демократик иштирок ва ҳамкорликни ривожлантириш каби долзарб масалаларга бағишланиб, глобал миқёсда фуқаролик жамиятининг ўрни ва роли, инновацион ёндашувлар ҳамда илғор тажрибаларни муҳокама қилиш учун муҳим майдонга айланмоқда.
Тадбир доирасида Европанинг барча мамлакатларидан етакчи фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, Европа Иттифоқининг тегишли идоралари ва аъзо давлатлар ҳукумат вакиллари, тадқиқотчилар, оммавий ахборот воситалари ҳамда халқаро ташкилотлар мутахассислари қатнашмоқда.
Улар жамиятнинг турли қатламларини жалб этган ҳолда, фуқаролик жамиятининг ривожланиши, демократик институтларни мустаҳкамлаш ва фуқароларнинг сиёсий жараёнлардаги иштирокини ошириш йўналишларида тажриба алмашмоқда.

Международное мероприятие посвящено таким актуальным вопросам, как инклюзивность, демократическое участие и развитие сотрудничества, и становится важной площадкой для обсуждения места и роли гражданского общества в мировом масштабе, инновационных подходов и лучших практик.
В мероприятии принимают участие представители ведущих институтов гражданского общества из всех европейских стран, профильных органов Европейского Союза и представители правительств государств-членов, исследователи, СМИ и эксперты международных организаций.
Они вовлекают различные слои общества и обмениваются опытом в областях развития гражданского общества, укрепления демократических институтов и расширения участия граждан в политических процессах.