2025-yil 15–17-sentabr kunlari Sidney shahrida (Avstraliya) Ayollar shelterlarining V Xalqaro konferensiyasi (5WCWS) bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida — “SABR” RIIRM (Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi) va “Taraqqiyot” RAQQRM (Respublika aholini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish markazi) vakillari ishtirok etdi.
5-Butunjahon konferensiyasining asosiy maqsadi — ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlik masalalari bo‘yicha o‘zaro o‘rganish va tajriba almashish uchun platforma yaratishdir. Ushbu almashinuvdan ko‘zlangan maqsad — butun dunyo bo‘ylab ayollar va ularning farzandlariga nisbatan zo‘ravonlikni bartaraf etishga qaratilgan tizimli yondashuvni ishlab chiqishga hissa qo‘shish, ayollarning xavfsizligi, mustaqilligi va imkoniyatlarini oshirishdan iborat.
Tadbirda 100 dan ortiq mamlakatdan 1000 dan ziyod delegat ishtirok etdi. Dunyoning turli nuqtalaridan kelgan ishtirokchilar va ma’ruzachilar gender zo‘ravonligiga chek qo‘yish bo‘yicha tajriba va yondashuvlari bilan o‘rtoqlashdilar. Har bir delegat va mintaqa vakili o‘zi uchun muhim bilimlar oldi: ishtirokchilar tadqiqot natijalari va amaliy tajriba almashish, shuningdek, profilaktika va erta aralashuvdan tortib, choralar ko‘rish va tiklanishgacha bo‘lgan barcha masalalarni qamrab oluvchi aloqa tarmoqlarini yaratish uchun yig‘ildilar.
Ishtirokchilar orasida zo‘ravonlik qurbonlari bilan bevosita ishlaydigan mutaxassislar — oilaviy va jinsiy zo‘ravonlikka qarshi kurashish xizmatlari xodimlari, huquq himoyachilari, sheltar xodimlari, maslahatchilar, ijtimoiy xodimlar, sog‘liqni saqlash va boshqa nodavlat tashkilotlar vakillari bor edi. Shuningdek, huquqshunoslar, olimlar, tadqiqotchilar, siyosatchilar, qonun chiqaruvchilar hamda jamoatchilik va korporatsiya yetakchilari ham qatnashdilar.
ICC Sydney’ning 11 ta zalida qamoqqa olish, odam savdosi, texnologiyalardan noto‘g‘ri foydalanish, o‘lim holatlarini tekshirish va boshqa ko‘plab mavzularga bag‘ishlangan taqdimotlar o‘tkazildi.
Tayvanning “GARDEN OF HOPE” jamg‘armasi hamda Osiyo ayollar sheltarlari tarmog‘i (ANWS) tomonidan tashkil etilgan “Avlodlararo birlik orqali ayollar harakatini mustahkamlash” mavzusidagi parallel tadbirda oltita tashkilot vakillari, jumladan “SABR” RIIRM va “TARAQQIYOT” NNT vakillari ma’ruza qildilar.
Taqdimotda O‘zbekiston Respublikasining 2019-yildagi “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”gi Qonuni qabul qilinganidan keyin gender va oilaviy zo‘ravonlikka qarshi kurashish borasidagi erishilgan natijalar, shuningdek, “SABR” RIIRMning qishloq ayollarini ijtimoiy-iqtisodiy qo‘llab-quvvatlash orqali ularning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish borasidagi tajribasi namoyish etildi.

From September 15 to September 17, 2025, the 5th World Conference of Women’s Shelters (5WCWS) was held in Sydney, Australia. A delegation from Uzbekistan participated in the event, consisting of the NCSED "SABR" (National Center for Socio-Economic Development) and the "Taraqqiyot" RCSDPW (Republican Center for support and development of population wellbeing in Uzbekistan).
The primary goal of the 5WCWS is to provide a platform for learning and exchange. This exchange aims to contribute to the development of a systemic approach to eradicating violence against women and children worldwide, enhancing their safety, independence, and empowerment globally.
The event was attended by more than 1,000 delegates from over 100 countries. Participants and speakers from around the globe gathered to share experiences and strategies for ending gender-based violence. Every delegate gained valuable insights as they shared research findings and practical expertise, while establishing networks across the full spectrum of issues—from prevention and early intervention to response and recovery.
The participants included frontline specialists such as domestic, family, and sexual violence service providers, victim advocates, shelter staff, counselors, social workers, healthcare professionals, and NGO representatives. Human rights activists, researchers, policymakers, legislators, and community and corporate leaders also took part in the discussions.
Presentations across 11 halls at the ICC Sydney covered critical topics such as incarceration, human trafficking, technology-facilitated abuse, fatality investigations, and more.
At a parallel event titled “Strengthening the Women’s Movement through Intergenerational Unity,” organized by the Garden of Hope Foundation (Taiwan) in collaboration with the Asian Network of Women’s Shelters (ANWS), six speakers from various organizations participated, including representatives from NCSED "SABR" and "TARAQQIYOT" RCSDPW.
The presentation highlighted Uzbekistan's national progress in combating gender-based and domestic violence since the adoption of the 2019 Law "On the Protection of Women from Oppression and Violence." Additionally, it showcased the experience of NCSED "SABR" in empowering rural women through socio-economic support.