2021-yil 22-iyul kuni Andijon shahrida Yevropa Ittifoqining “COVID-19 ning eng himoyasiz ayollar va yoshlarga ta’siriga javob berish uchun NNTlarning institutsional va tashkiliy salohiyatini kuchaytirish” loyihasi doirasida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston qishloqlari va ularning ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini yaxshilash”
Davra suhbatida mahalliy hokimliklar vakillari, mahallalar faollari, Andijon viloyatining Bo‘ston va Izboskan tumanlari Choyxona MIB xodimlari, hududiy rivojlanish markazlari murabbiy va o‘quvchilari hamda Respublika ijtimoiy-iqtisodiyot markazi xodimlari ishtirok etdi. Samarqand shahridagi “SABR” qurilishi.
Ushbu davra suhbatining maqsadi Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan loyiha, SABR va Tadbirkor Ayol tashkilotlari oldiga qo‘yilgan maqsad va vazifalar bilan tanishish edi.
Loyiha menejeri tadbirning barcha ishtirokchilarini loyihaning asosiy maqsadi, ya’ni kam ta’minlangan oilalar qizlari va ayollarini 2 oy davomida jadallashtirilgan holda 6 ta ommabop yo‘nalish (bichish va tikuvchilik, qandolatchilik, sartaroshlik) bo‘yicha kasb ko‘nikmalarini singdirish bilan tanishtirdi. , manikyur va pedikyur kurslari, kompyuter kurslari va milliy hunarmandchilik kurslari), muvaffaqiyatli biznes-rejalar yozganlar uchun, butun loyiha bo'yicha tinglovchilar soni bo'yicha grantlar berish. Loyihaning asosiy maqsadlaridan biri aholining zaif qatlamlariga COVID-19 taʼsirini kamaytirish va unga qarshi kurashish boʻyicha maslahat va yordam berishdan iborat. Loyiha doirasida, shuningdek, shifokorlar, psixologlar va huquqshunoslarning “Ishonch telefonlari” orqali bepul konsultatsiyalari, yuzma-yuz uchrashuvlar tashkil etilgan. Tadbirda yuridik huquqlarga bag‘ishlangan tadbirda loyihaning bosh maslahatchisi – huquqshunosi so‘zga chiqdi va barcha ishtirokchilarni grantlar berish qoidalari bilan tanishtirdi, ular uchun Muvaqqat hamjamiyat muvofiqlashtiruvchi qo‘mitasi tashkil etilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi biznes-rejalarni ko‘rib chiqishdan iborat. Choyxona SIRCda o'qishni muvaffaqiyatli tamomlaganlar jahon tadbirkorligini ochish bo'yicha biznes rejalarini tuzdilar. Shuningdek, Muvaqqat hamjamiyat muvofiqlashtiruvchi qo'mitasining asosiy vazifasi loyiha davomida ajratilgan grantlarni nazorat qilishdir.

"Круглый стол" по проекту Европейского Союза
22 июля 2021 года в городе Андижане был проведен "круглый стол" в рамках проекта Европейского Союза «Укрепление институционального и организационного потенциала ННО для реагирования на воздействие COVID-19 на наиболее уязвимых женщин и молодежи в сельской местности Узбекистана и улучшение их социально-экономического положения»
В ходе проведения "круглого стола" приняли участие представители местных органов власти, активисты махаллей, сотрудники СИРЦ Чойхона Бустонского и Избосканского районов Андижанской области, наставники и учащиеся местных центров развития, а также сотрудники Республиканского центра социально-экономического развития «САБР» г. Самарканда. Целью проведе ния данного круглого стола было ознакомление с проектом, финансируемым Европейским Союзом, целями и задачами, поставленными перед организациями САБР и Тадбиркор Аёл.
Проектный менеджер ознакомил всех участников мероприятия с главной целью проекта, а именно ускоренное обучение девушек и женщин из малообеспеченных семей в течение 2 месяцев по привитию профессиональных навыков по 6 востребованным направлениям (кройка и шитье, кондитерское дело, парикмахерское дело, курсы по маникюру и педикюру, компьютерные курсы и курсы по национальным ремеслам), выдачей грантов для написавших успешные бизнес планы, о количестве обучаемых за весь проект. Одной из основных целей проекта проекта является проведение консультаций и оказание помощи уязвимым слоям населения по снижению воздействия COVID-19 и борьбе с ним. В рамках проекта также имеются бесплатные консультации врачей, психологов и юристов по телефонам доверия, а также в качестве очных встреч.
В ходе проведения мероприятия по юридическим правам выступил главный консультант –  юрист проекта и ознакомил всех участников с правилами выдачи грантов, для которых был создан Временный Координационный Комитет Сообщества, главной целью которого является рассмотрение бизнес планов, тех учащихся, которые успешно завершили обучение в СИРЦ Чойхона, составили свои бизнес планы на открытие миркопредпринимательства. Также главной задачей Временного Координационного Комитета Сообщества является мониторинг выданных грантов в течение всего проекта.