2018 yil 26 - 27 iyul kunlari Samarqand shahrida "Rivojlanish uchun ijtimoiy sheriklik" mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi, shuningdek mintaqaviy nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari uchun "Yaratish va rivojlantirish ijtimoiy yo'naltirilgan NNT "
Tashkilotchilar: O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo'llab-quvvatlash jamoat fondi, O'zbekiston Respublikasi Xotin-qizlar qo'mitasi, O'zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Markaz O'zbekiston Respublikasining Oliy, o'rta maxsus va kasb-hunar ta'limini rivojlantirish uchun, URU Connect (Buyuk Britaniya), "SABR" Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi
Ishtirokchilar: O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo'llab-quvvatlash jamoat fondi mablag'larini boshqarish bo'yicha Parlament komissiyasi, Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish bo'yicha maslahat kengashi a'zolari O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida, davlat hokimiyati organlari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik vakolatxonalar vakillari, URU Connect UK, NNT va ommaviy axborot vositalari.
Davra suhbatida quyidagi masalalar ko'rib chiqildi:
- "Obod qishloq" Davlat dasturini amalga oshirishda NNTlarning o'rni.
- Andijon, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand, Surxondaryo viloyatlari nodavlat notijorat tashkilotlarining "Obod qishloq" Davlat dasturi va Farmoni ijrosi doirasida aholining zaif qatlamlarini ish bilan ta'minlash maqsadida uchuvchi Mahalliy rivojlanish markazlarini yaratish bo'yicha qo'shma strategiyasi. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 4 maydagi.
- Huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo'llab-quvvatlash jamoat fondi tomonidan moliyalashtiriladigan "Talabalar, yoshlar, kollej talabalarining o'zlarini ish bilan ta'minlashlarini ta'minlash maqsadida qo'shimcha kasb mahoratini olishga ko'maklashish" ijtimoiy buyurtmasini amalga oshirish natijalari taqdimoti. O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi.
- DVV International bilan birgalikda "SABR" SED markazining tashkiliy rivojlanishini qo'llab-quvvatlash va aholining ijtimoiy zaif qatlamlariga kasbiy ko'nikmalarni singdirish "uch yillik loyihasini amalga oshirish natijalari taqdimoti.

26 – 27 июля 2018 года в городе Самарканде были проведены Круглый стол на тему: «Социальное партнерство во имя Развития», а также семинар-тренинг для представителей региональных ННО на тему: «Создание и развитие социально-ориентированных ННО»
Организаторы: Общественный фонд по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан, Комитет Женщин Республики Узбекистан, Министерство занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, Центр развития высшего, средне-специального и профессионального образования Республики Узбекистан, URU Connect (Великобритания), Республиканский Центр социально-экономического развития «САБР»
Участники: члены Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан, Консультативного совета по развитию гражданского общества при Президенте Республики Узбекистан, представители государственных органов власти, международных организаций и диппредставительств, организация URU Connect Великобритания, ННО и СМИ.
На круглом столе были рассмотрены следующие вопросы:
- Роль ННО в реализации Государственной Программы «Обод кишлок».
- Совместная стратегия ННО Андижанской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Самаркандской, Сурхандарьинской областей по созданию пилотных Местных Центров Развития в целях обеспечения занятости уязвимых слоев населения в рамках выполнения Государственной программы «Обод кишлок» и Указа Президента Республики Узбекистан от 4 мая 2018 года.
- Презентация итогов выполнения социального заказа «Содействие в получении дополнительных профессиональных навыков студентов, неохваченной молодежи, учащихся колледжей в целях обеспечения их самозанятости» финансируемого Общественным Фондом по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.
- Презентация итогов выполнения трехлетнего проекта «Поддержка организационного развития Центра СЭР « САБР» и привитие профессиональных навыков социально уязвимым слоям населения с акцентом на девушек и женщин» совместно с DVV International