2020 yil 3 fevral kuni Toshkent shahrida "Yuksalish" Milliy harakati va O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi tomonidan "Ijtimoiy sheriklikni rivojlantirishning ustuvor vazifalari" mavzusida "davra suhbati" tashkil etildi. O'zbekiston. " Unda Qonunchilik palatasi deputatlari, tegishli vazirlik va idoralar vakillari, nodavlat notijorat tashkilotlari rahbarlari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ta'kidlanganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti 2020 yil 24 yanvarda Oliy Majlisga Murojaatnomasida mamlakatda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish bo'yicha bir qator muhim vazifalarni belgilab berdi. Xususan, davlat rahbari fuqarolarni tashvishga solayotgan muammolarga hamda ularning asosli takliflariga davlat organlari e'tiborini nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlaridan jalb qilish muhimligini ta'kidladi.
Murojaatnomada nodavlat notijorat tashkilotlari bilan respublika va mintaqalar darajasida ijtimoiy sheriklik aloqalarini o'rnatish, grantlar va ijtimoiy buyurtmalar hajmini oshirish zarurligi qayd etildi. Shu maqsadda Oliy Majlis huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo'llab-quvvatlash bo'yicha Jamg'arma faoliyatini takomillashtirish vazifasi qo'yilgan.
Bundan tashqari, sohani yanada rivojlantirish uchun BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlament, hukumat va fuqarolik jamiyati institutlari o'rtasida amaliy o'zaro aloqalarni o'rnatish va ushbu masala bo'yicha muntazam ravishda parlament va jamoat tinglashlari zarurligi qayd etildi.
"Yuksalish" Milliy harakati ofisida bo'lib o'tgan "davra suhbati" ishtirokchilari ijtimoiy sheriklik institutini rag'batlantirish mexanizmlarining kuchsizligini, amaldagi qonunchilikni takomillashtirish zarurligini ta'kidladilar. Davlat organlari ijtimoiy sheriklik to'g'risida to'liq tushunchaga ega emasligi, ba'zida ular nodavlat notijorat tashkilotlari imkoniyatlarini xolisona baholashi ta'kidlandi. Shu bilan birga, ko'plab nodavlat tashkilotlar ijtimoiy buyurtmalarni amalga oshirishda etarli tajribaga ega emaslar.
Ishtirokchilar davlat idoralari nodavlat notijorat tashkilotlari bilan ijtimoiy sheriklik to'g'risida batafsilroq ma'lumot berishlariga, davlat idoralari tomonidan talab qilinadigan ijtimoiy buyurtmalar va nodavlat notijorat tashkilotlarining ularni amalga oshirish uchun etarli imkoniyatlari to'g'risida taqdimotlar qilish amaliyoti yo'lga qo'yilishiga umid bildirdi.
Tadbir natijasida, shuningdek, O'zbekistonda ijtimoiy sheriklikni yanada rivojlantirish uchun qonunchilikdagi ba'zi cheklashlar va qiyinchiliklarni soddalashtirish bo'yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqishga qaror qilindi.
Tadbir AQShning Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) ko'magida Yuksalish milliy harakati va Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish assotsiatsiyasi ARGO (Qozog'iston) tomonidan amalga oshirilayotgan Innovatsiyalar uchun sheriklik dasturi doirasida tashkil etildi.

3 февраля 2020 года в городе Ташкент Общенациональном движением «Юксалиш» и Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан организован «круглый стол» на тему «Приоритетные задачи развития социального партнерства в Узбекистане». В нем участвовали депутаты Законодательной палаты, представители соответствующих министерств и ведомств, руководители ННО, СМИ.
Как отмечалось, Президент Республики Узбекистан в Послании Олий Мажлису 24 января 2020 года обозначил ряд важных задач в области развития гражданского общества в стране. В частности, глава государства подчеркнул важность активного привлечения со стороны ННО и других институтов гражданского общества внимания государственных органов к волнующим граждан проблемам, а также их обоснованным предложениям.
В Послании отмечалась необходимость налаживания социальное партнерство с ННО на республиканском и региональном уровнях, увеличения объем грантов и социальных заказов. В этих целях стоит задача усовершенствовать деятельность Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе.
Кроме того, для дальнейшего развития сферы отмечалась необходимость налаживания практического взаимодействия парламента, правительства и институтов гражданского общества в достижении Целей устойчивого развития ООН и регулярного проведения парламентских и общественных слушаний по данному вопросу.
Участники «круглого стола», состоявшегося в офисе Общенационального движения «Юксалиш», подчеркнули слабость механизмов стимулирования института социального партнерства, необходимость совершенствования действующего законодательства. Отмечалось, что государственные органы не имеют полного понимания о социальной партнерстве, порой они необъективно оценивают потенциал ННО. Вместе с этим, многие ННО не имеют достаточного опыта в реализации социальных заказов.
Участники выразили надежду на то, что государственные учреждения будут предоставлять более подробную информацию по вопросам социального партнерства с ННО, будет налажена практика проведения презентаций государственными органами по восстребованным социальным заказам и ННО о наличии у них достатоного потенциала для их реализации.
По итогам мероприятия также решено разработать предложения и рекомендации для упрощения некоторых ограничений и сложностей в законодательстве для дальнейшего развития социального партнерства в Узбекистане.
Мероприятие организовано в рамках программы «Партнерство для инноваций», которая реализуется Общенациональным движением «Юксалиш» и Ассоциацией развития гражданского общества «АРГО» (Казахстан) при поддержке Агентства США по международному развитию (USAID).