2020 yil 3 fevral kuni Toshkent shahrida "Yuksalish" Milliy harakati va O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi tomonidan "Ijtimoiy sheriklikni rivojlantirishning ustuvor vazifalari" mavzusida "davra suhbati" tashkil etildi. O'zbekiston. " Unda Qonunchilik palatasi deputatlari, tegishli vazirlik va idoralar vakillari, nodavlat notijorat tashkilotlari rahbarlari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ta'kidlanganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti 2020 yil 24 yanvarda Oliy Majlisga Murojaatnomasida mamlakatda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish bo'yicha bir qator muhim vazifalarni belgilab berdi. Xususan, davlat rahbari fuqarolarni tashvishga solayotgan muammolarga hamda ularning asosli takliflariga davlat organlari e'tiborini nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlaridan jalb qilish muhimligini ta'kidladi.
Murojaatnomada nodavlat notijorat tashkilotlari bilan respublika va mintaqalar darajasida ijtimoiy sheriklik aloqalarini o'rnatish, grantlar va ijtimoiy buyurtmalar hajmini oshirish zarurligi qayd etildi. Shu maqsadda Oliy Majlis huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo'llab-quvvatlash bo'yicha Jamg'arma faoliyatini takomillashtirish vazifasi qo'yilgan.
Bundan tashqari, sohani yanada rivojlantirish uchun BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlament, hukumat va fuqarolik jamiyati institutlari o'rtasida amaliy o'zaro aloqalarni o'rnatish va ushbu masala bo'yicha muntazam ravishda parlament va jamoat tinglashlari zarurligi qayd etildi.
"Yuksalish" Milliy harakati ofisida bo'lib o'tgan "davra suhbati" ishtirokchilari ijtimoiy sheriklik institutini rag'batlantirish mexanizmlarining kuchsizligini, amaldagi qonunchilikni takomillashtirish zarurligini ta'kidladilar. Davlat organlari ijtimoiy sheriklik to'g'risida to'liq tushunchaga ega emasligi, ba'zida ular nodavlat notijorat tashkilotlari imkoniyatlarini xolisona baholashi ta'kidlandi. Shu bilan birga, ko'plab nodavlat tashkilotlar ijtimoiy buyurtmalarni amalga oshirishda etarli tajribaga ega emaslar.
Ishtirokchilar davlat idoralari nodavlat notijorat tashkilotlari bilan ijtimoiy sheriklik to'g'risida batafsilroq ma'lumot berishlariga, davlat idoralari tomonidan talab qilinadigan ijtimoiy buyurtmalar va nodavlat notijorat tashkilotlarining ularni amalga oshirish uchun etarli imkoniyatlari to'g'risida taqdimotlar qilish amaliyoti yo'lga qo'yilishiga umid bildirdi.
Tadbir natijasida, shuningdek, O'zbekistonda ijtimoiy sheriklikni yanada rivojlantirish uchun qonunchilikdagi ba'zi cheklashlar va qiyinchiliklarni soddalashtirish bo'yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqishga qaror qilindi.
Tadbir AQShning Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) ko'magida Yuksalish milliy harakati va Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish assotsiatsiyasi ARGO (Qozog'iston) tomonidan amalga oshirilayotgan Innovatsiyalar uchun sheriklik dasturi doirasida tashkil etildi.

On February 3, 2020, in the city of Tashkent, the National Movement "Yuxalish" and the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan organized a "round table" on the topic "Priority tasks for the development of social partnership in Uzbekistan." It was attended by deputies of the Legislative Chamber, representatives of relevant ministries and departments, heads of NGOs and the media.
As noted, the President of the Republic of Uzbekistan in his Address to the Oliy Majlis on January 24, 2020 outlined a number of important tasks in the development of civil society in the country. In particular, the head of state emphasized the importance of actively attracting the attention of state bodies from NGOs and other civil society institutions to the problems of concern to citizens, as well as their well-grounded proposals.
The Address noted the need to establish social partnership with NGOs at the republican and regional levels, increase the volume of grants and social orders. To this end, the task is to improve the activities of the Public Fund to support non-governmental non-profit organizations and other institutions of civil society under the Oliy Majlis.
In addition, for the further development of the sphere, the need to establish practical interaction between the parliament, government and civil society institutions in achieving the UN Sustainable Development Goals and regular parliamentary and public hearings on this issue was noted.
The participants of the "round table" held in the office of the National Movement "Yuxalish" emphasized the weakness of the mechanisms for stimulating the institution of social partnership, the need to improve the current legislation. It was noted that state bodies do not have a complete understanding of social partnership, and sometimes they biasedly assess the potential of NGOs. At the same time, many NGOs do not have sufficient experience in the implementation of social orders.
The participants expressed the hope that government agencies will provide more detailed information on social partnership with NGOs, the practice of making presentations by government agencies on demanded social orders and NGOs about their sufficient potential for their implementation will be established.
As a result of the event, it was also decided to develop proposals and recommendations to simplify some of the restrictions and difficulties in the legislation for the further development of social partnership in Uzbekistan.
The event was organized within the framework of the Partnership for Innovation program, which is being implemented by the Yuxalish National Movement and the Civil Society Development Association ARGO (Kazakhstan) with the support of the United States Agency for International Development (USAID).