Европа Иттифоқи томонидан молиялаштирилган “COVID-19нинг Ўзбекистоннинг қишлоқ жойларидаги ҳимояга муҳтож аёллар ва ёшларга таъсирини юмшатиш ҳамда уларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳолатини яхшилаш учун ННТларнинг институционал ва ташкилий салоҳиятини мустаҳкамлаш» лойиҳаси доирасида бугун Оқдарё туманида “Чойхона” қишлоқ ахборот - ресурс марказининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда туман ҳокими Н.Сулаймонов, «САБР» Республика ижтимоий-иқтисодий ривожланиш маркази вакиллари, Маҳалла фуқаролар йиғинлари ва ҳамкор ташкилотлар вакиллари иштирок этишди. Тадбир давомида иштирокчилар замонавий жиҳозланган марказда хотин-қизлар учун яратилган шарт-шароитлар билан яқиндан танишдилар. “Чойхона” Қишлоқ ахборот-ресурс марказлари маҳаллаларнинг барча аҳолисига маълумотларни бепул олиш-тарқатиш ва Интернетга уланишлари учун очиқ майдончалар сифатида хизмат қилади, ва шу сабабли улар “Чойхона” деб аталган. Улар ёшидан, жинси, этник келиб чиқиши, дини ёки жисмоний имконияти чекланганидан қатъий назар барча келувчилар учун очиқ бўлади. Бундан ташқари, лойиҳа консультантлари - руҳшунослар, тиббиёт ходимлари ва ҳуқуқшунослар керакли (онлайн ва юзма-юз) маслаҳатларини берадилар.
Маълумот ўрнида, бу каби марказлар айни вақтда 4 та ҳудудда, яъни Самарқанд вилояти Оқдарё ва Ургут туманларида ҳамда Андижон вилояти Бўстон ва Избоскан туманларида Лойиҳа асосида ташкил этимоқда.
Лойиҳанинг асосий вазифалари:
Қишлоқ жойлардаги кам таъминланган оилаларни, айниқса, аёллар ва ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг манфаатларини, шу жумладан уларнинг хавфсиз, соғлом ҳаётини ҳимоя қилиш ва COVID-19 пандемияси таъсирини камайтириш мақсадида ННТлари ва маҳаллий ҳокимият органлари ўртасида ижтимоий ҳамкорлик ва алоқа тизимларини яратиш ва рағбатлантириш.
Андижон вилояти Бўстон ва Избоскан туманлари, Самарқанд вилояти Оқдарё ва Ургут туманларидаги камбағал ва COVID-19дан зарар кўрган аёллар ва ёшларнинг кризис ҳолатидан чиқиши ва касбий кўникмалар олиши, ишга жойлашиши, ўз бизнесини очиши, молиявий-ахборот ресурслардан фойдаланиши ва мутахассислар маслаҳатларини олишлари учун имкониятлар яратиш.
“Чойхона” Қишлоқ ахборот–ресурс марказлари (ҚАРМ) – бу “Сабр”нинг Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ва бошқа муттасади вазирликлар томонидан касбий билимлар берувчи марказлар ишини такрорламайдиган янгича моделидир. ҚАРМ – бу норасмий касбий кўникмалар эгаллашда махсус ишлаб чиқилган модуллар бўйича таълим берадиган акселерацион (тезлашган) курслар бўлиб, шунингдек кам таъминланган оилалардаги аёлар ва ёшларнинг ўзига ишончини, молиявий ва бизнес саводхонлигини оширишга қаратилган ижтимоий-мобилизацион (сафарбарлик) тренинглардир. Мамлакатнинг 9 та вилоятларида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан ҳамкорликда 18 та касбий кўникмаларни эгаллаш учун Маҳаллий Ривожланиш Марказларини очиш бўйича “Сабр”нинг тажрибаси кам таъминланган оилалардаги аёллар ва ёшлар ўртасида акселлерацион курсларни очиш учун талаб юқори эканлиги кўрсатди. Сабрнинг акселерацион норасмий таълим дастури мутахассисларни профессионал даражада диплом ва сертификатлар бериб ишга тайёрлайдиган расмий таълимдан фарқ қилади. Касбий кўникмалар ва бизнес асослари бўйича билимларни эгаллаган аёллар ва ёшларга ажратиладиган грантлар (74 000 евро) уларга ўз бизнесини бошлаш ва оилавий аҳволини яхшилашга ёрдам беради. Лойиҳа фаолияти давомида кўнгилли менторлар уларнинг бизнес лойиҳаларини амалга оширишга ёрдам беришади.
Махаллалар, маҳаллий ҳокимият органлари вакиллари, туман бандлик бўлимлари, ёшлар ишлари бўйича агентликлари, соғлиқни сақлаш, маҳалла ва оила ишлари бўйича ташкилотлар вакилларида лидерлик, ўзаро мулоқот, низоларни ҳал қилиш, COVID-19 пандемиясидан жабр кўрган маҳалла жамоаларини сафарбар қилиш кўникмалари шаклланади.

Открытие первого Сельского Информационного Ресурсного Центра в Акдарье
Церемония открытия Сельского информационно-ресурсного центра «Чойхона» состоялась в Акдарьинском районе Самаркандской области, в рамках проекта, финансируемый Европейским Союзом на тему «Укрепление институционального и организационного потенциала ННО для реагирования на воздействие COVID-19 на наиболее уязвимых женщин и молодежи в сельских районах Узбекистана и улучшение их социально-экономического статуса»
На мероприятии приняли участие хоким Акдарьинского , Самаркандской области Н. Сулейманов, представители Республиканского центра социально-экономического развития «САБР», представители сходов граждан и партнерских организаций, активистов и работников махаллей.
В ходе мероприятия участники ознакомились с условиями, созданными для женщин в современно оборудованном центре.
Сельские информационные и ресурсные центры «Чойхона» служат открытыми платформами для всех жителей района, где они могут бесплатно получать и распространять информацию, а также подключаться к Интернету, поэтому они называются «Чойхона». Они открыты для всех посетителей, независимо от возраста, пола, этнической принадлежности, религии или физических недостатков. Кроме того, консультанты проекта - психологи, медицинский персонал и юристы - предоставляют необходимые консультации (по телефонам доверия и при личной встрече).
В настоящее время такие центры будут созданы в 4 регионах: в Акдарьинском и Ургутском районах Самаркандской области, а также в Бустонском и Избосканском районах Андижанской области на проектной основе.
Основные цели проекта:
Создание и поощрение системы социального сотрудничества и коммуникации между ННО и местными органами власти для поддержки малообеспеченных семей в сельской местности, особенно женщин и молодежи, для защиты их интересов, включая их безопасный и здоровый образ жизни, а также основной целью проекта является борьба с распространением пандемия COVID-19 и мерах ее предотвращения.
Создание возможностей для бедных женщин и молодежи, пострадавших от COVID-19, в Бустонском и Избосканском районах Андижанской области, Акдарьинском и Ургутском районах Самаркандской области для выхода из кризиса и получения профессиональных навыков, трудоустройства, открытия собственного дела, использования финансовых и информационных ресурсов и получение консультаций специалистов.
Сельские информационно-ресурсные центры «Чойхона» (СИРЦ) - это новая модель организации САБР, которая не дублирует работу центров профессионального образования, находящихся в ведении Министерства занятости и трудовых отношений и других соответствующих министерств. СИРЦ - это ускоренный курс обучения по специально разработанным модулям для приобретения неформальных профессиональных навыков, а также тренинги по социальной мобилизации сообщества, направленные на повышение уверенности в себе, финансовой и деловой грамотности женщин и молодежи из малообеспеченных семей. Опыт САБРа по открытию 18 местных центров профессиональной подготовки в сотрудничестве с Министерством занятости и трудовых отношений в 9 регионах страны показал, что существует высокий спрос на курсы ускоренного обучения для женщин и молодежи из малообеспеченных семей.
Программа ускоренного неформального образования отличается от формального образования, которое готовит специалистов к работе путем выдачи дипломов и сертификатов профессионального уровня.
Гранты, общей суммой в 74 000 евро, которые будут выдаваться женщинам и молодым людям, получившие профессиональные навыки и знания основ бизнеса, помогут им открыть собственное дело и улучшить положение своих семей. На протяжении всего проекта наставники-волонтеры помогают им реализовывать бизнес - проекты.
Представители сообществ, местных властей, районных бюро по трудоустройству, молодежных агентств, здравоохранения, общественных и семейных организаций будут развивать навыки лидерства, общения, разрешения конфликтов и мобилизации членов сообщества, пострадавших от пандемии COVID-19.