Европа Иттифоқи томонидан молиялаштирилган “COVID-19нинг Ўзбекистоннинг қишлоқ жойларидаги ҳимояга муҳтож аёллар ва ёшларга таъсирини юмшатиш ҳамда уларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳолатини яхшилаш учун ННТларнинг институционал ва ташкилий салоҳиятини мустаҳкамлаш» лойиҳаси доирасида бугун Оқдарё туманида “Чойхона” қишлоқ ахборот - ресурс марказининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда туман ҳокими Н.Сулаймонов, «САБР» Республика ижтимоий-иқтисодий ривожланиш маркази вакиллари, Маҳалла фуқаролар йиғинлари ва ҳамкор ташкилотлар вакиллари иштирок этишди. Тадбир давомида иштирокчилар замонавий жиҳозланган марказда хотин-қизлар учун яратилган шарт-шароитлар билан яқиндан танишдилар. “Чойхона” Қишлоқ ахборот-ресурс марказлари маҳаллаларнинг барча аҳолисига маълумотларни бепул олиш-тарқатиш ва Интернетга уланишлари учун очиқ майдончалар сифатида хизмат қилади, ва шу сабабли улар “Чойхона” деб аталган. Улар ёшидан, жинси, этник келиб чиқиши, дини ёки жисмоний имконияти чекланганидан қатъий назар барча келувчилар учун очиқ бўлади. Бундан ташқари, лойиҳа консультантлари - руҳшунослар, тиббиёт ходимлари ва ҳуқуқшунослар керакли (онлайн ва юзма-юз) маслаҳатларини берадилар.
Маълумот ўрнида, бу каби марказлар айни вақтда 4 та ҳудудда, яъни Самарқанд вилояти Оқдарё ва Ургут туманларида ҳамда Андижон вилояти Бўстон ва Избоскан туманларида Лойиҳа асосида ташкил этимоқда.
Лойиҳанинг асосий вазифалари:
Қишлоқ жойлардаги кам таъминланган оилаларни, айниқса, аёллар ва ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг манфаатларини, шу жумладан уларнинг хавфсиз, соғлом ҳаётини ҳимоя қилиш ва COVID-19 пандемияси таъсирини камайтириш мақсадида ННТлари ва маҳаллий ҳокимият органлари ўртасида ижтимоий ҳамкорлик ва алоқа тизимларини яратиш ва рағбатлантириш.
Андижон вилояти Бўстон ва Избоскан туманлари, Самарқанд вилояти Оқдарё ва Ургут туманларидаги камбағал ва COVID-19дан зарар кўрган аёллар ва ёшларнинг кризис ҳолатидан чиқиши ва касбий кўникмалар олиши, ишга жойлашиши, ўз бизнесини очиши, молиявий-ахборот ресурслардан фойдаланиши ва мутахассислар маслаҳатларини олишлари учун имкониятлар яратиш.
“Чойхона” Қишлоқ ахборот–ресурс марказлари (ҚАРМ) – бу “Сабр”нинг Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ва бошқа муттасади вазирликлар томонидан касбий билимлар берувчи марказлар ишини такрорламайдиган янгича моделидир. ҚАРМ – бу норасмий касбий кўникмалар эгаллашда махсус ишлаб чиқилган модуллар бўйича таълим берадиган акселерацион (тезлашган) курслар бўлиб, шунингдек кам таъминланган оилалардаги аёлар ва ёшларнинг ўзига ишончини, молиявий ва бизнес саводхонлигини оширишга қаратилган ижтимоий-мобилизацион (сафарбарлик) тренинглардир. Мамлакатнинг 9 та вилоятларида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан ҳамкорликда 18 та касбий кўникмаларни эгаллаш учун Маҳаллий Ривожланиш Марказларини очиш бўйича “Сабр”нинг тажрибаси кам таъминланган оилалардаги аёллар ва ёшлар ўртасида акселлерацион курсларни очиш учун талаб юқори эканлиги кўрсатди. Сабрнинг акселерацион норасмий таълим дастури мутахассисларни профессионал даражада диплом ва сертификатлар бериб ишга тайёрлайдиган расмий таълимдан фарқ қилади. Касбий кўникмалар ва бизнес асослари бўйича билимларни эгаллаган аёллар ва ёшларга ажратиладиган грантлар (74 000 евро) уларга ўз бизнесини бошлаш ва оилавий аҳволини яхшилашга ёрдам беради. Лойиҳа фаолияти давомида кўнгилли менторлар уларнинг бизнес лойиҳаларини амалга оширишга ёрдам беришади.
Махаллалар, маҳаллий ҳокимият органлари вакиллари, туман бандлик бўлимлари, ёшлар ишлари бўйича агентликлари, соғлиқни сақлаш, маҳалла ва оила ишлари бўйича ташкилотлар вакилларида лидерлик, ўзаро мулоқот, низоларни ҳал қилиш, COVID-19 пандемиясидан жабр кўрган маҳалла жамоаларини сафарбар қилиш кўникмалари шаклланади.

Opening of first Rural Information Resource Center in Akdarya
Opening ceremony of Rural Information and Resource Center "Choihona" was held in Akdarya district of Samarkand region in the framework of the project funded by the European Union on "Strengthening the institutional and organizational capacity of NGOs to respond to the impact of COVID-19 on the most vulnerable women and youth in rural areas of Uzbekistan and improve their socio-economic status".
The event was attended by the Khokim of Akdarya, Samarkand region N. Suleymanov, representatives of the National Center for Socio-Economic Development "SABR", representatives of citizens' gathering and partner organizations, activists and mahalla employers.
During the event, participants familiarized themselves with the conditions created for women in the modernly equipped center.
The Rural Information and Resource Centers "Choihona" serve as open platforms for all residents of the district, where they can receive and disseminate information for free, as well as connect to the Internet, so they are called "Choihona". They are open to all visitors, regardless of age, gender, ethnicity, religion, or physical disability. In addition, the project's counselors - psychologists, medical personnel, and lawyers - provide the necessary counseling (through hotlines and face-to-face meetings).
Currently, such centers will be established in 4 regions: in Akdarya and Urgut districts of Samarkand region, and in Buston and Izboskan districts of Andijan region on a project basis.
The main objectives of the project are:
Establishment and promotion of social cooperation and communication system between NGOs and local authorities to support poor families in rural areas, especially women and youth to protect their interests, including their safe and healthy lifestyle and the main goal of the project is to combat and prevent the spread of COVID-19 pandemic.
Creation of opportunities for poor women and young people affected by COVID-19 in Buston and Izboskan Districts of Andijan Region, Akdarya and Urgut Districts of Samarkand Region to exit the crisis and obtain professional skills, employment, start their own businesses, use financial and information resources and obtain professional advice.
“Choihona” Rural Information and Resource Centers (RIRCs) is a new model of “SABR” organization, which does not duplicate the work of vocational education centers run by the Ministry of Employment and Labor Relations and other relevant ministries. RIRC is an accelerated training course with specially designed modules for non-formal vocational skills trainings, as well as community social mobilization trainings aimed at increasing self-confidence, financial and business literacy of women and youth from low-income families.
SABR's experience in establishing 18 local vocational training centers in collaboration with the Ministry of Employment and Labor Relations in 9 regions of the country showed that there is a high demand for accelerated learning courses for women and youth from low-income families.
The Accelerated Non-Formal Education Program is different from formal education, which prepares professionals for employment through diplomas and professional certificates. The grants, with total amount of 74,000 euros, will be awarded to women and young people who have acquired professional skills and knowledge of business fundamentals to help them start their own businesses and improve their families. Throughout the project, volunteer mentors help them implement business projects.
Representatives of communities, local authorities, district employment offices, youth agencies, health care, community and family organizations will develop leadership, communication, conflict resolution and mobilization skills for community members affected by the COVID-19 pandemic.