Маълумот ўрнида айтиш жоизки, 2019 йилда “Сабр” Республика иқтисодий-ижтимоий ривожланиш марказининг ташаббуси билан Республикамизнинг барча ҳудудларида фаолият кўрсатаётган ижтимоий йўналтирилган жамоат ташкилотларининг ташаббусларини бирлаштириш орқали кам таъминланган аҳолига юқори даражадаги ижтимоий-иқтисодий ёрдам кўрсатиш ва уларнинг ҳаётини яхшилаш мақсадида ҳамкорлик ўрнатилган. Мазкур ҳамкорликка кўра марказ томонидан 2019-2021 йиллар давомида Бандлик ва мехнат муносабатлари вазирлиги билан “Ўзбекистон Республикасининг қишлоқ ҳудудларида ижтимоий муаммоларни ҳал қилиш ҳамда кам таъминланган аҳоли, айниқса ёшлар ва хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаш ва янги иш ўринларини ташкил этишдаги ижтимоий ҳамкорликнинг инновацион механизмлари” лойиҳаси бўйича ижтимоий буюртмасига асосан Сирдарё вилоятидан ташқари барча вилоятларида Маҳаллий Ривожланиш Марказлари ташкил этилган.
Бугунги кунда ушбу Маҳаллий Ривожланиш Марказларининг фаолияти ривожлантириш эса муҳим масалалардан бири. Тренинг давомида марказ директори, Олий Мажлис Сенати қошидаги Ўзбекистон Республикаси Гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича комиссияси аъзоси Мавлуда Ширинова, марказнинг ҳуқуқий масалалар бўйича директор ўринбосари Ф.Раджабов ҳамда халқаро даражадаги эксперт-консультант Жамила Бобожоновалар томонидан кейинги уч йил учун ижтимоий йўналтирилган нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамкорлиги стратегиясини ишлаб чиқишнинг асосий ташкилий-ҳуқуқий жиҳатлари, инсон капитали, ижодий иқтисодиёт, маърифат, оммавий ахборот воситалари билан ҳамкорликда қишлоқ аёллари ва ёшлар билан ишлаш ҳамда ижтимоий муаммоларни ҳал этиш масалаларини ёритиш каби бир қатор муҳим масалаларга эътибор қаратилди.
Тренинг давомида янги ижтимоий лойиҳага эга бўлган Қорақалпоғистон Республикаси “Оролнинг олтин мероси”, Тошкент вилояти “Ниҳол” ҳамда Наманган вилояти “Оилам ва мен” ННТлари раҳбарлари, тренерлари ва ҳисобчилари учун алоҳида тренинг ташкил қилиниб, унда социал, ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳаларни самарали амалга ошириш бўйича билим ва малакалари оширилди.
Тадбир якунида нодавлат нотижорат ташкилотлари ва Маҳаллий Ривожланиш Марказлари аъзолари ўртасида аҳолининг кам таъминланган қатламларидан бўлган ёшлар ва аёлларни касб-ҳунарга ўргатиш ва тадбиркорликка кўникмаларига ўргатиш бўйича қўшма тадбирларни амалга оширишга қаратилган меморандумлар имзоланди.

Повышение эффективности общественных организаций - веление времени
C 16 по 18 декабря 2021 года, в Самарканде прошли тренинги по развитию социального партнерства негосударственных некоммерческих организаций
Республиканский центр социально-экономического развития «САБР» провел трехдневную «Разработка стратегии и планов действий по обучению сельских женщин в местных центрах развития и развитию местного сотрудничества» в рамках проекта «Организационное развитие местных центров развития и содействия интеграции Самарканда в глобальную сеть городов», при финансовой поддержки представительства DVV International в Узбекистане
Следует отметить, что в 2019 году по инициативе Республиканского центра социально-экономического развития «САБР» налажено сотрудничество по оказанию социально-экономической помощи малоимущим слоям населения на высоком уровне и улучшению их жизни, путем объединения инициатив социально ориентированных общественных организаций, работающих во всех регионах страны. В рамках этого сотрудничества центр будет работать с Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан на 2019-2021 годы по проекту «Инновационные механизмы социального сотрудничества в решении социальных проблем в сельской местности Республики Узбекистан и трудоустройстве малообеспеченных слоев населения», в особенности женщин и молодежи.
Местные центры развития созданы во всех регионах, кроме Сырдарьинской области, в рамках социального заказа. Сегодня эти Центры является одним из важнейших объектов в развитии на местах оказания социальной помощи нуждающимся.
В ходе тренинга стратегию представили директор Республиканского центра социально-экономического развития «САБР», член комиссии по гендерному равенству при Сенате Олий Мажлиса Ширинова Мавлюдахон, заместитель директора центра «САБР» по правовым вопросам Раджабов Фахритдин и международный эксперт-консультант Бабаджанова Жамиля. Речь шла о сотрудничестве социально ориентированных ННО на ближайшие три года.
На тренинге были обсуждены основные организационно-правовые аспекты развития, такие как, человеческий капитал, креативная экономика, образование, работа с сельскими женщинами и молодежью в сотрудничестве со СМИ, а также освещены адресные социальные вопросы. В ходе тренинга был организован специальный тренинг для руководителей, тренеров и бухгалтеров общественных организаций Республики Каракалпакстан «Золотое наследие Арала», Ташкентской области «Нихол» и Наманганской области «Я и моя семья», которые эффективно реализуют социальные проекты.
По окончании мероприятия был подписан меморандум между НПО и членами Центров местного развития о проведении совместных мероприятий по привитию профессиональных навыков и обучению предпринимательству молодых людей, а также женщин из малообеспеченных слоев населения.