Forumning maqsadi: zamonaviy O'zbekistonning etakchi ayollari tomonidan mamlakatning barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta'minlashga, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish uchun davlat tomonidan taqdim etilayotgan shart-sharoitlar doirasida so'zsiz yutuqlarni mustahkamlashga qaratilgan harakatlar dasturini birgalikda ishlab chiqish. , ayollarning moliyaviy resurslardan foydalanish imkoniyatlari, fuqarolik jamiyatini rivojlantirish, milliy axloq va ma'naviyat an'analarini davom ettirish, dunyo hamjamiyati oldida va O'zbekistonda ayollarning raqobatbardoshligini tasdiqlash.
Tashkilotchilar: O'zbekiston Xotin-qizlar qo'mitasi, Samarqand viloyati hokimligi, "SABR" ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi O'zbekiston Respublikasi Markaziy Banki ishtirokida tashkil etildi.
Konferentsiyada: Bosh vazir o'rinbosari, Oliy Majlis Senati o'rinbosari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, Markaziy bank raisining o'rinbosari, Mikrokreditbank boshqaruvi raisi, Mehnat va bandlik vazirligi vakillari, Adliya vazirligi, Soliq qo'mitasi, biznes tuzilmalari, hokimlarning o'rinbosarlari - O'zbekiston Respublikasi Qoraqalpog'iston va viloyatlar xotin-qizlar qo'mitalari raislari, "Ayollar assambleyasi" jamoat birlashmasi, shuningdek, Samarqand viloyati davlat organlari va jamoat tashkilotlari vakillari. Konferentsiyada xalqaro tashkilotlar vakillari ham ishtirok etishdi: Ben Romayan (Gollandiya), Ketlin Riz, Elvira Richardson (Buyuk Britaniya), Elena Kojina (Rossiya), BMT Taraqqiyot dasturi - O'zbekiston, (J. Fattaxova), OTB - O'zbekiston (M. Xudayberdyeva) ), Buyuk Britaniyaning O'zbekistondagi elchixonasi (L. Kudryavtsev). Hammasi bo'lib 119 kishi.
Muhokama uchun asosiy mavzular:
mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishida mamlakat ayollarining ishtiroki. Ayollarning jamiyatdagi o'rni va o'rni: ijtimoiy hayotdagi stereotiplar va real salohiyatning nisbati, menejment va biznes. Milliy urf-odatlar, axloq va ma'naviyatning zamonaviy jamiyatdagi ayollar etakchiligi g'oyalari bilan aloqasi. Keling, hayotni ijobiy tomonga o'zgartiraylik: ayollarni jamiyatning eng keskin ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal qilishda ishtirok etishga, o'z mintaqasini, shaharini, tumanini, mahallasini "jihozlash" ga keng jalb qilish vazifasining ahamiyati;
ijtimoiy mas'uliyatli biznes yuritish - bu O'zbekistondagi ayollar tadbirkorligining o'ziga xos xususiyati. Mas'uliyat prizmasi orqali olib boriladigan biznes uzoq muddatli iqtisodiy manfaatlarning kafolati bo'lib, mamlakat aholisi farovonligini oshiradi. Mahalla, tuman, shahar, mamlakatning ustuvor ijtimoiy muammolarini hal qilishda ijtimoiy-iqtisodiy mexanizmlar;
ayollar biznes va jamoat tashkilotlari. Milliy miqyosda ijtimoiy ahamiyatga ega maqsadlarga erishish uchun ayollar tashkilotlarini va mamlakat rahbar ayollarini birlashtirish imkoniyatlari va usullari

Цель Форума: совместная выработка программы действий женщинами-лидерами современного Узбекистана, направленной на обеспечение устойчивого социально-экономического развития страны, закрепление безусловных достижений в рамках предоставленных государством условий для развития женского предпринимательства, доступа женщин к финансовым ресурсам, развитие гражданского сообщества, продолжение национальных традиций нравственности и духовности, подтверждение конкурентноспособности женщин, как в глазах мирового сообщества, так и в Узбекистане.
Организаторы: Комитет женщин Узбекистана, Самаркандский областной хокимият, Центр социально-экономического развития «САБР» при участии Центрального Банка Республики Узбекистан.
На конференции приняли участие: заместитель премьер-министра, заместитель сената Олий Мажлиса, депутаты Законодательной Палаты Олий Мажлиса, заместитель председателя Центрального Банка, председатель правления «Микрокредитбанка», представители министерства труда и занятости, министерства юстиции, налогового Комитета, бизнес структур, заместителей хокимов-председателей комитетов женщин Каракалпакстана и областей Республики Узбекистан, Общественного Объединения «Женское Собрание», а также представители государственных органов и общественных организаций Самаркандской области. На конференции также приняли участие представители международных организаций: Бен Ромайян (Нидерланды), Кэтлин Риз, Эльвира Ричардсон (Великобритания), Елена Кожина (Россия), ПРООН – Узбекистан, (Ж.Фаттахова), АБР – Узбекистан (М.Худайбердыева), посольство Великобритании в Узбекистане (Л.Кудрявцев). Всего 119 человек.
Главные темы для обсуждения:
- участие женщин страны в социально-экономическом развитии Узбекистана. Роль и место женщины в обществе: соотношение социальных стереотипов и реального потенциала в общественной жизни, управлении и бизнесе. Связь национальных традиций, нравственности и духовности с идеями лидерства женщин в современном обществе. Изменим жизнь к лучшему: важность задачи широкого привлечения женщин к участию в решении наиболее острых социально-экономических задач общества, к «обустройству» своего региона, города, района, махалли;
- социально-ответственное ведение бизнеса – особенность женского предпринимательства в Узбекистане. Бизнес через призму ответственности – залог долгосрочных экономических интересов, повышение благополучия населения страны. Социально - экономические механизмы в решении приоритетных социальных задач махалли, района, города, страны;
женские предпринимательские и общественные организации. Возможности и пути консолидации женских организаций и женщин-лидеров страны для достижения общественно значимых целей национального масштаба