Olis qishloq mahallalarida ijtimoiy himoyaga muhtoj xotin-qizlar va yoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini yaxshilash, oiladagi zo’ravonlik darajasini kamaytirish.
- Samarqand viloyatining Oqdaryo tumanidagi 4 ta va Urgut tumanidagi 4 ta mahallada ishsiz xotin-qizlar va yoshlarni tikuvchilik, qandolatchilik, sartaroshlik va kompyuter sohasiga o’qitish;
- subsidiyalar va mikroqarzlar berish yo’li bilan ularning bandligiga ko’maklashish;
- oiladagi zo’ravonlik holatlarining oldini olish maqsadida aholiga huquqshunos maslahatlarini taqdim etish.
2 ta tumanda 720 nafar xotin-qizlarni kasb-hunarga o’qitish rejalashtirilgan. Ammo amalda 761 kishi kasbiy kurslarni tamomlaganlik to’g’risidagi sertifikatlar bilan taqdirlandi. Ulardan 690 nafari ayollar, 71 nafari erkaklar, 36 nafari nogironligi bo’lgan shaxslardir. O’qitilganlarning umumiy sonidan 100 nafari ishga joylashdi, 255 nafari hozirda o’zlarining mikrobiznesini ochgan yoki o’zini o’zi band qilgan shaxs sifatida ro’yxatdan o’tgan. 340 kishiga huquqshunos maslahati berildi. Biznesni boshlash, moliyaviy savodxonlik va biznesni yo’lga qo’yish bo’yicha bilim va ko’nikmalarni oshirishga qaratlgan biznes-treninglarda 451 kishi ishtirok etdi.

«Мобильные акселерaционные курсы для обеспечения занятости населения отдаленных махаллей Акдарьинского и Ургутского районов Самаркандской области», финансируемый Программой Малых грантов Посольства США в Узбекистане.
Улучшение социально-экономического положения уязвимых женщин и молодежи в отдаленных сельских махаллях, снижение уровня насилия в семье.
- обучить безработных женщин и молодежь в 4 махаллях Акдарьинского и 4 махаллях Ургутского районов Самаркандской области швейному, кондитерскому, парикмахерскому и компьютерному мастерству;
- содействие в их трудоустройстве путем предоставления субсидий и микрозаймов;
- предоставление консультaций юриста для населения с целью предотвращения случаев домашнего насилия.
Было запланировано обучение профессиональным навыкам - 720 женщин и девушек в 2- районах. Но на практике сертификатами об окончании проф.курсов были награждены– 761 чел.  Из них 690 женщин, 71 мужчин, лица с ограниченными возможностями – 36 чел.  Из общего количества обученных, 100 человек – трудоустроились, 255 человек - в настоящее время открыли свои микробизнесы или зарегистрированы как самозанятые. 340 человек получили консультaции юриста. На бизнес-тренингах по повышению знаний и навыков по открытию бизнеса, финансовой грамотности и введения бизнеса - приняло участие 451 чел.