2023-yil 10-12-may kunlari “SABR” Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi Samarqand shahridagi “Ishga marhamat” monomarkazida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlis huzuridagi NNT va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo’llab-quvvatlash jamoat fondi tomonidan ajratilgan «Xorazm viloyatining Bog’ot va Jizzax viloyatining Arnasoy tumanlarining uzoq qishloq hudularidagi xotin-qizlar va yoshlarni, shu jumladan nogironligi bo’lgan aholini kasbiy ko’nikmalarga o’qitish va ularni bandligini ta’minlash» ijtimoiy buyurtmasi doirasida trenerlar uchun trening (TOT) va kasbiy yoʻnalishlar boʻyicha mahorat darslari o‘tkazdi.
Trenerlar uchun va mahorat darslar ishtirokchilari: Mahalliy Rivojlanish Markazlari (MRM) koordinatorlari, Mobil akseleratsion kurslari trener va ustozlari, Andijon viloyati MRM, Samarqand shahridagi “Ishga Marhamat” monomarkazi ustozlari. Jami 40 kishi ishtirok etdi.
3 kun davomida 9 ta kasbiy yo‘nalish bo‘yicha mahorat darslari o‘tkazilib, ularda ustozlar, trenerlar o‘z bilim, ko‘nikma va malakalarini namoyish etib tajriba almashdilar.
Ishtirokchilar hududlardagi hamkasblari bilan yo'nalishlar boyicha guruhlarda katta yoshdagilarni o'qitishda individual yondashuv, kasbiy ko'nikmalarni o'rgatish bo'yicha mashg'ulotlarni olib borishdagi uslublar, mashg'ulotlarni nazariy, interfaol usullardan foydalanish mahoratlarini namoyish etishdi. Shuningdek ishtirokchilar o‘quv jarayonini tashkil etish, o‘qitish metodikalari, dars bosqichlari, amaliy mashg'ulotlarni taskil etish bo‘yicha masalalarini muhokama qilishdi.

С 10 по 12 мая 2023 года Республиканский центр социально-экономического развития «САБР» в моноцентре «Ишга мархамат» г.Самарканда в рамках Государственного социального заказа «Обучение женщин и молодежи профессиональным навыкам в отдаленных сельских районах Боготского района Хорезмской области и Арнасайского района Джизакской области, в том числе лиц с ограниченными возможностями и обеспечение их трудоустройства», выданного Общественным фондом по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан проводил тренинг для тренеров (ТОТ) и мастер-классы по профессиональным направлениям для наставников Местных Центров Развития и Мобильных Акселерационных Курсов Боготского раойна Хорезмской области и Арнасайского района Джизакской области.
Участники ТОТ и мастер классов: координаторы по проекту, тренеры и наставники Местных Центров Развития и Мобильных Акселерационных курсов (МАК) 2-х областей, наставники МЦР Андижанской области, моноцентра «Ишга мархамат» г.Самарканда. Всего приняло участие 40 человек.
В течение 3 дней были проведены мастер-классы по 9 профессиональным направлениям, в которых наставники, тренера показали свои знания, умения и навыки.
Участники в группах по направлениям поделились с коллегами из регионов навыками и методикой проведения занятий по привитию профессиональных навыков, демонстрируя теоретические, интерактивные методы ведения занятий, индивидуальные подходы к преподнесению учебного материала для взрослых, обсуждались организация учебного процесса, методика преподавания, этапы урока, организация практических занятий.