2023-yil 10-12-may kunlari “SABR” Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi Samarqand shahridagi “Ishga marhamat” monomarkazida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlis huzuridagi NNT va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo’llab-quvvatlash jamoat fondi tomonidan ajratilgan «Xorazm viloyatining Bog’ot va Jizzax viloyatining Arnasoy tumanlarining uzoq qishloq hudularidagi xotin-qizlar va yoshlarni, shu jumladan nogironligi bo’lgan aholini kasbiy ko’nikmalarga o’qitish va ularni bandligini ta’minlash» ijtimoiy buyurtmasi doirasida trenerlar uchun trening (TOT) va kasbiy yoʻnalishlar boʻyicha mahorat darslari o‘tkazdi.
Trenerlar uchun va mahorat darslar ishtirokchilari: Mahalliy Rivojlanish Markazlari (MRM) koordinatorlari, Mobil akseleratsion kurslari trener va ustozlari, Andijon viloyati MRM, Samarqand shahridagi “Ishga Marhamat” monomarkazi ustozlari. Jami 40 kishi ishtirok etdi.
3 kun davomida 9 ta kasbiy yo‘nalish bo‘yicha mahorat darslari o‘tkazilib, ularda ustozlar, trenerlar o‘z bilim, ko‘nikma va malakalarini namoyish etib tajriba almashdilar.
Ishtirokchilar hududlardagi hamkasblari bilan yo'nalishlar boyicha guruhlarda katta yoshdagilarni o'qitishda individual yondashuv, kasbiy ko'nikmalarni o'rgatish bo'yicha mashg'ulotlarni olib borishdagi uslublar, mashg'ulotlarni nazariy, interfaol usullardan foydalanish mahoratlarini namoyish etishdi. Shuningdek ishtirokchilar o‘quv jarayonini tashkil etish, o‘qitish metodikalari, dars bosqichlari, amaliy mashg'ulotlarni taskil etish bo‘yicha masalalarini muhokama qilishdi.

Training for trainers (TOT) and master classes as part of the State social order
From May 10 to 12, 2023, the National Center for Socio-Economic Development "SABR" in the "Ishga Markhamat" monocenter in Samarkand from as part of the State social order “Training women and youth in professional skills and ensuring their employment in remote rural areas of the Bogot district of the Khorezm region and Arnasay district of the Jizzakh region, including persons with disabilities", issued by the Public Fund for the support of NGOs and other civil society institutions under the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan conducted TOT for trainers and master classes in professional areas for mentors of Local Development Centers and Mobile Acceleration Courses of Bogot district of Khorezm region and Arnasay district of Jizzakh region.
TOT and master classes participants: project coordinators, trainers and mentors of Local Development Centers and Mobile Acceleration Courses (MAC) of 2 regions, mentors of the LCD of Andijan region, monocenter "Ishga Markhamat" in Samarkand. A total of 40 people.
Within 3 days, master classes were held in 9 professional areas, in which mentors, trainers showed their knowledge, skills and abilities.
Participants in groups in areas shared with colleagues from the regions the skills and methods of conducting classes on instilling professional skills, demonstrating theoretical, interactive methods of conducting classes, individual approaches to presenting educational material for adults, discussing the organization of the educational process, teaching methods, lesson stages, organization of practical classes.