2024 yil 3-4 iyun kunlari Samarqand shahrida Germaniya Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot Federal vazirligi/BMZ tomonidan moliyalashtirilgan "Raqamli texnologiyalarni joriy etish orqali katta yoshdagilarni o‘qitish va ularga ta’lim berish” loyihasi doirasida "Katta yoshdagilarni raqamli texnologiyalar va yashil iqtisodiyotiga o‘qitish" mavzusidagi trening bo‘lib o‘tdi.
Tadbir tashkilotchilari - "SABR" Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi hamda Nemis Xalq universitetlari Assotsiasiyasi (DVV) O‘zbekistondagi filiali bilan birgalikda.
Asosiy maqsad - maqsadli guruhning hayot sifatini yaxshilash uchun ishtirokchilarning raqamli texnologiyalar va yashil iqtisodiyotdan foydalanish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirish, raqamli texnologiyalar va resurslardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, turli sohalarda qo‘llab-quvvatlash vositalari bilan tanishtirish. Shuningdek, kichik biznesni yuritish uchun texnologik yechimlarni joriy etish va keyinchalik ular faoliyatini qo‘llab-quvvatlash.
Tadbirda loyiha hamkorlari - "SABR" RIIRM Andijon filiali, “Tadbirkor ayol” - xalqaro ishbilarmon ayollar assotsiatsiyasi Buxoro filiali, Sirdaryo viloyati "Yangi O‘zbekiston ishbilarmonlari" nodavlat notijorat tashkiloti vakillari, mahalliy hokimliklar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etadi.
Qishloq ayollari va yoshlari uchun norasmiy ta’limning dolzarbligi ularning iqtisodiy ahvolini yaxshilash va o‘z-o‘zini bandligini ta’minlash uchun zamonaviy raqamli texnologiyalar bo‘yicha kasbiy ko‘nikmalarga ega bo‘lish istagi bilan izohlanadi.
Ushbu loyiha tadbirkor ayollarga zamonaviy texnologiyalarni o‘z biznes modellariga muvaffaqiyatli integratsiyalash uchun zarur bo‘lgan bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lish, shu orqali ularning iqtisodiy o‘sishi va barqaror rivojlanishiga hissa qo‘shish uchun noyob imkoniyat yaratadi.

Тренинг «Обучение взрослых цифровым технологиям и зеленой экономике»
3-4 июня 2024 г. в г. Самарканде в рамках проекта "Обучение и образование взрослых через внедрение цифровых технологий", финансируемый Федеральным Министерством экономического сотрудничества и развития Германии/BMZ состоялся тренинг на тему: «Обучение взрослых цифровым технологиям и зеленой экономике»
Организаторы мероприятия - Республиканский центр социально-экономического развития «САБР» совместно с Немецкой Ассоциaцией Народных Университетов (DVV) в Узбекистане.
Основная цель – повышение знаний и навыков участников по применению цифровых технологий и зеленой экономики для улучшения качества жизни целевой группы, расширение доступа к цифровым технологиям и ресурсам, ознакомления различным инструментам для обеспечения поддержки в реализaции и последующей самостоятельной поддержке технологических решений для ведения малого бизнеса.
В мероприятии приняли участие партнеры проекта - представители Андижанского филиала РЦСЭР «САБР», Бухарского отделения Международной организaции «Тадбиркор аёл», ННО «Янги Ўзбекистон ишбилармонлари» Сырдарьинской области, представители органов местной власти Андижанской, Бухарской, Сырдарьинской и Самаркандской областей, представители СМИ.
Актуальность неформального образования сельских женщин и молодежи вызвана их желанием приобрести профессиональные навыки по современным цифровым технологиям для улучшения своего экономического положения и обеспечения самозанятости.
Данный проект предоставит уникальную возможность женщинам-предпринимателям получить знания и навыки, необходимые для успешной интегрaции современных технологий в свои бизнес модели, способствуя тем самым их экономическому росту и устойчивому развитию.