2024 yil 21-22 avgust kunlari Toshkent shahridagi Yoshlar tashabbuslari markazida “Raqamli texnologiyalarni joriy etish orqali katta yoshdagilarni o’qitish” loyihasi doirasida trening bo‘lib o‘tdi, (Germaniya Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot federal vazirligi tomonidan moliyalashtirilgan).
Tadbir “SABR” Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi, Yoshlar tashabbuslari markazi va DVV International O‘zbekistondagi filiali hamkorligida tashkil etildi.
Asosiy maqsad - kattalar ta’limi, norasmiy ta’limga yangi raqamli texnologiyalarni joriy etish, shuningdek, ijtimoiy yo‘naltirilgan NNTlarning salohiyati va institutsional rivojlanishini oshirishdan iborat.
Trening raqamli texnologiyalar bo‘yicha ko‘nikmalar va tashkilotda yashil iqtisodiyot tamoyillarini joriy etish usullarini rivojlantirishga qaratilgan. Ijtimoiy yo‘naltirilgan NNTlar norasmiy tarmog‘i a’zolari – “SABR” hamkorlarining malakasini oshirish trening ishtirokchilariga olingan bilimlarni nafaqat o‘z ishlarida qo‘llashi, balki ularni o‘z faoliyati orqali tarqatish, maqsadli guruhlar, ayollarni va qishloq joylarda yashovchi yoshlarni o‘qitish orqali ham targ‘ib qilish imkonini beradi. O‘z navbatida, qishloq aholisi o‘z biznesini, innovatsion mahsulot va xizmatlarini yaratish va rivojlantirish ko‘nikmalarini shakllantirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Tadbirda O‘zbekistonning 12 viloyatidan norasmiy ijtimoiy yo‘naltirilgan NNTlar tarmog‘i a’zolari – “SABR” hamkorlari va DVV International O‘zbekistondagi filiali vakillari ishtirok etishdi.

21-22 августа 2024 года в г. Ташкент в Центре молодежных инициатив состоялся тренинг «Обучение взрослых цифровым навыкам для перехода к зеленой экономике» в рамках проекта "Обучение и образование взрослых через внедрение цифровых технологий", финансируемый Федеральным Министерством экономического сотрудничества и развития Германии.
Организаторы мероприятия - Республиканский центр социально-экономического развития «САБР» (далее – РЦСЭР «САБР») в партнерстве с Центром Молодежных Инициатив и Немецкой Ассоциaцией Народных Университетов (DVV) в Узбекистане.
Основная цель – внедрение новых цифровых технологий в образование взрослых, неформальное образование, а также повышение потенциала и институциональное развитие социально ориентированных ННО.
Тренинг направлен на развитие навыков цифровых технологии и методик внедрения принципов зеленой экономики в организaции. Повышение навыков членов неформальной Сети социально ориентированных ННО – партнеров РЦСЭР “САБР”, позволит участникам тренинга применять полученные знания не только в своей работе, но и распространять их через свою деятельность, обучение целевых групп, женщин и молодежи проживающей в сельской местности. В свою очередь, сельское население сможет развить навыки создания и развития собственного бизнеса, инновaционных продуктов и услуг.
В мероприятии приняли участие руководители ННО из 12 регионов Узбекистана – членов неформальной Сети социально ориентированных ННО – партнеров РЦСЭР «САБР», а также представители Филиала DVV International в Узбекистане.