2025 йил1-2 май кунлари Тошкент шахрида Инклюзив Бизнес Форуми бўлиб ўтди: Инклюзив жамият сари муҳим қадам. Форумнинг мақсади Ўзбекистон меҳнат бозорида тенг имкониятлар яратиш, ногиронларнинг иқтисодий фаоллигини ошириш ва хусусий секторда инклюзив ёндашувни илгари суриш эди. Тадбир "Тошкентда ногиронларни ихтисослаштирилган ишга ёллаш веб-портали – www.ishplus.uz орқали иш билан таъминлаш" лойиҳаси доирасида ўтказилди. Лойиҳа Стирлинг жамғармаси томонидан молиявий қўллаб- қувватланди. Ташкилотчилар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, "SHAROIT - PLUS" ногиронлар жамоат уюшмаси, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тараққиёт Дастури (БМТТД), Ижтимоий ҳимояни ривожлантириш институти ва бошқа миллий ва халқаро ҳамкорлар эди.
Форумда 100дан ортиқ иштирокчилар, жумладан, хусусий компаниялар, давлат идоралари, халқаро ташкилотлар ва ННТ вакиллари иштирок этди.
Тадбир ZOOM ва YouTube орқали жонли эфирда намойиш этиладиган гибрид форматда ўтказилди. Рус, инглиз, ўзбек ва имо-ишоралар тилларига синхрон таржималар тақдим этилди, бу форумни кенг аудитория учун очиқ қилди. Форумнинг асосий мақсади ногиронларни иш билан таъминлашга оид бизнес қарашларини ўзгартириш, хусусий секторга давлат имтиёзлари ҳақида етарли маълумот бериш ва жамоатчиликни тушунишни ривожлантириш, Инклюзив ишга ижобий муносабатни шакллантириш эди.
Форум иштирокчиларига муваффақиятли реал ҳаётдаги ҳолатлар, иш берувчиларнинг амалий тажрибалари ва инклюзив ёндашувдан фойда кўрган бизнеслар тақдим этилди.
Тадбирнинг 4 панел муҳокамаларида "Инклюзив етакчилик: Ўзбекистондаги иш берувчилар меҳнат бозорини қандай ўзгартиришлари мумкин" "САБР" республика ижтимоий - иқтисодий ривожланиш маркази директори М.Р.Ширинова томонидан Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Ташқи ишлар, Ҳамдўстлик ва тараққиёт ишлари бўйича Вазирлигининг молиявий кўмагида амалга оширилаётган "Инклюзив уфқлар: барча учун таълим ва тадбиркорлик" лойиҳаси натижаларини тақдим этилди.

On May 1-2, 2025, the Third Inclusive Business Forum was held in Tashkent – an important step towards an inclusive society. The forum aimed to create equal opportunities in Uzbekistan's labor market, increase the economic activity of people with disabilities, and promote an inclusive approach in the private sector. The event was held as part of the project "Employment of Persons with Disabilities in Tashkent through a Specialized Recruitment Web Portal – www.ishplus.uz." The project received financial support from The Stirling Foundation. The organizers were the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan, the Tashkent Public Association of Disabled People "SHAROIT PLUS," the United Nations Development Programme (UNDP), the Institute for Social Protection Development, and other national and international partners.
The forum was attended by over 100 participants, including representatives of private companies, government agencies, international organizations, and NGOs. The event was held in a hybrid format, broadcast live via ZOOM and YouTube. Simultaneous translation was provided into Russian, English, Uzbek, and sign languages, making the forum accessible to a wide audience.
The main goal of the forum was to change business perceptions regarding the employment of people with disabilities, provide the private sector with sufficient information about government benefits, and foster public understanding. A positive attitude toward inclusive work. Forum participants were presented with successful real-life cases, practical experiences of employers, and businesses that have benefited from an inclusive approach.
In the 4th panel session, "Inclusive Leadership: How Employers Can Transform Uzbekistan's Labor Market," M.R. Shirinova, Director of the National Center for Social and Economic Development (SABR), presented the results of the "Inclusive Horizons: Learning and Entrepreneurship for All" project, implemented with financial support from the Foreign, Commonwealth, and Development Office (FCDO).