2025 йил1-2 май кунлари Тошкент шахрида Инклюзив Бизнес Форуми бўлиб ўтди: Инклюзив жамият сари муҳим қадам. Форумнинг мақсади Ўзбекистон меҳнат бозорида тенг имкониятлар яратиш, ногиронларнинг иқтисодий фаоллигини ошириш ва хусусий секторда инклюзив ёндашувни илгари суриш эди. Тадбир "Тошкентда ногиронларни ихтисослаштирилган ишга ёллаш веб-портали – www.ishplus.uz орқали иш билан таъминлаш" лойиҳаси доирасида ўтказилди. Лойиҳа Стирлинг жамғармаси томонидан молиявий қўллаб- қувватланди. Ташкилотчилар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, "SHAROIT - PLUS" ногиронлар жамоат уюшмаси, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тараққиёт Дастури (БМТТД), Ижтимоий ҳимояни ривожлантириш институти ва бошқа миллий ва халқаро ҳамкорлар эди.
Форумда 100дан ортиқ иштирокчилар, жумладан, хусусий компаниялар, давлат идоралари, халқаро ташкилотлар ва ННТ вакиллари иштирок этди.
Тадбир ZOOM ва YouTube орқали жонли эфирда намойиш этиладиган гибрид форматда ўтказилди. Рус, инглиз, ўзбек ва имо-ишоралар тилларига синхрон таржималар тақдим этилди, бу форумни кенг аудитория учун очиқ қилди. Форумнинг асосий мақсади ногиронларни иш билан таъминлашга оид бизнес қарашларини ўзгартириш, хусусий секторга давлат имтиёзлари ҳақида етарли маълумот бериш ва жамоатчиликни тушунишни ривожлантириш, Инклюзив ишга ижобий муносабатни шакллантириш эди.
Форум иштирокчиларига муваффақиятли реал ҳаётдаги ҳолатлар, иш берувчиларнинг амалий тажрибалари ва инклюзив ёндашувдан фойда кўрган бизнеслар тақдим этилди.
Тадбирнинг 4 панел муҳокамаларида "Инклюзив етакчилик: Ўзбекистондаги иш берувчилар меҳнат бозорини қандай ўзгартиришлари мумкин" "САБР" республика ижтимоий - иқтисодий ривожланиш маркази директори М.Р.Ширинова томонидан Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Ташқи ишлар, Ҳамдўстлик ва тараққиёт ишлари бўйича Вазирлигининг молиявий кўмагида амалга оширилаётган "Инклюзив уфқлар: барча учун таълим ва тадбиркорлик" лойиҳаси натижаларини тақдим этилди.

III- инклюзивный бизнес форум и традиционная выставка «Инсон учун» в Ташкенте - важный шаг на пути к инклюзивному обществу
Новый шаг к инклюзивному рынку труда.
1-2 мая 2025 года в городе Ташкенте состоялся Третий инклюзивный Бизнес - Форум – важный шаг на пути к инклюзивному обществу. Форум был направлен на создание равных возможностей на рынке труда Узбекистана, повышение экономической активности людей с инвалидностью и стимулирование инклюзивного подхода в частном секторе.
Мероприятие прошло в рамках проекта “Трудоустройство лиц с инвалидностью в городе Ташкенте через специализированный рекрутинговый веб-портал – « www.ishplus.uz ». Финансовую поддержку проекту оказал Фонд Стирлинга («The Stirling Foundation»). Организаторами выступили: Национальное агентство социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан, общественное объединение инвалидов города Ташкента «SHAROIT PLUS», Программа развития ООН (ПРООН), Институт развития социальной защиты, а также другие национальные и международные партнёры.
В форуме приняли участие более 100 участников – представители частных компаний, государственных учреждений, международных организаций и ННО. Мероприятие прошло в гибридном формате, велась прямая трансляция через платформы ZOOM и YouTude. Синхронный перевод осуществлялся на русский, английский и узбекский, жестовый языки, что сделало форум доступным для широкой аудитории.
Главной целью форума было изменить восприятие представителей бизнеса в отношении трудоустройства людей с инвалидностью, предоставить частному сектору достаточную информацию о государственных льготах и сформировать в обществе позитивное отношение к инклюзивному труду. Участникам форума представлены успешные кейсы из реальной жизни, практический опыт работодателей и предприятия, получившие выгоду от инклюзивного подхода.
В 4 панельной сессии «Инклюзивное лидерство: как работодатели могут изменить рынок труда Узбекистана» с презентацией итогов проекта «Инклюзивные горизонты: образование и предпринимательство для всех», реализованного при финансовой поддержке Министерства иностранных дел, по делам Содружества и развития Великобритании и Северной Ирландии (FCDO) выступила М.Р.Ширинова – директор Республиканского центра социально-экономического развития «САБР».