2024 yil 11-12 dekabr kunlari Samarqand shahrida “Fuqarolik jamiyati ishtiroki orqali hududlarda gender islohotlariga ko‘maklashish” (Evropa Ittifoqi va Germaniyaning Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish federal vazirligi (BMZ) moliyaviy ko‘magida amalga oshirilayotgan) loyihasi doirasida tajriba almashish bo‘yicha tarmoq uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu uchrashuv ijtimoiy-iqtisodiy va gender tahlili sohasida tajriba va xulosalar almashishga bag‘ishlandi.
Tadbirda ekspertlar, fuqarolik jamiyati vakillari, shu jumladan, O‘zbekiston viloyatlaridagi “SABR” RIIRMning Ijtimoiy Yo‘naltirilgan NNT hamkorlari, shuningdek, Tojikiston Respublikasi fuqarolik jamiyati vakillari ishtirok etishdi.
Uchrashuv maqsadi - ayollarning ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini yaxshilashga qaratilgan tajriba va tadqiqot natijalarini almashish, shuningdek, ijtimoiy va iqtisodiy jarayonlarda inklyuzivlik va tenglikni targ‘ib qilish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni mustahkamlash.

11-12 декабря 2024 года в г. Самарканде состоялась сетевая встреча для обмена опытом социально-экономического и гендерного анализа и выводами, в рамках проекта «Содействие гендерным преобразованиям в сообществах через участие гражданского общества» (со-финансируемый Европейским Союзом и Федеральным Министерством экономического сотрудничества и развития Германии). Данная встреча была посвящена обмену опытом и выводам в области социально-экономического и гендерного анализа.
На встрече приняли участие эксперты, представители гражданского общества, включая партнеров СО ННО РЦСЭР «САБР» из регионов Узбекистана, а также представители гражданского общества из Республики Таджикистан.
Цель встречи - обмен опытом и результатами исследований, направленных на улучшение социально-экономического положения женщин, а также укрепление международного сотрудничества для продвижения инклюзивности и равенства в социальных и экономических процессах.