"Fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirishning milliy modeli: O'zbekiston tajribasi" - SABR ishtirok etgan va 2012 yil 9-noyabr kuni Toshkentdagi Yoshlar ijod saroyida bo'lib o'tgan xalqaro konferentsiya shunday nomlandi.
Konferentsiya doirasida ko'rgazma tashkil etildi, unda Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondi grantlari egalari bo'lgan NNTlar o'zlarining yutuqlari va mahsulotlarini namoyish etdilar.
"Sabr" iqtisodiy rivojlanish markazidan "O'tmish ijodini kelajak uchun asrab-avaylash" granti egalarining mahsulotlari namoyish etildi. Matlyuba G'ofurova ipak gilam, Nasiba Esirgapova qo'lda ishlangan milliy yumshoq o'yinchoqlar sovg'a qildi.
2012 yil 13 noyabr kuni Toshkent shahrida "Poytaxt" biznes markazida Ijtimoiy korxonalarning birinchi ko'rgazmasi bo'lib o'tdi.
Ko'rgazmaning shiori - "Ijtimoiy korxonalardan ijtimoiy iqtisodiyotga".
Ko'rgazmaning asosiy maqsadi ijtimoiy korxonalar faoliyati to'g'risida aholining xabardorligini oshirish, ijtimoiy tadbirkorlar mahsulotlari va xizmatlarini ommalashtirish edi.
14 noyabr kuni ko'rgazma davomida "davra suhbati" bo'lib o'tdi, SED "Sabr" markazi vakillari, S. Axmedova. va Vyazikova T.G. davra suhbati ishtirokchilariga aylandi. Ular ijtimoiy tadbirkorlikni rivojlantirish, ijtimoiy korxonalarning barqaror rivojlanishini ta'minlash, ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarni ish bilan ta'minlash bo'yicha chora-tadbirlar samaradorligini oshirish masalalarini muhokama qildilar. Ko'rgazma ishtirokchilari o'zlarining hamkorligini ta'minlash uchun ijtimoiy korxonalar tarmog'ini yaratish masalalarini muhokama qildilar.
Ko'rgazmada mamlakatimizning turli mintaqalaridan 34 ta ijtimoiy korxonalar, shu jumladan "Mikrokredit tashkiloti Sabr" sho'ba korxonasi va Urgut shahridagi "Sabr" ijtimoiy rivojlanish markazining mahalliy rivojlanish markazi; mikiroliya dasturi mijozlari Esirgapova Nasiba - milliy qo'g'irchoqlar, Payariq tumani; Gafurova Matlyuba - gilam to'qish, Tayloq tumani.

"Национальная модель развития институтов гражданского общества: Опыт Узбекистана” - так называлась международная конференция, в которой принимал участие «САБР» и которая проходила 9 ноября 2012 года во дворце творчества молодежи в Ташкенте.
В рамках конференции была организована выставка, на которой ННО, обладатели грантов общественного фонда при Олий Мажлисе, продемонстрировали свои достижения и продукцию.
От Центра СЭР« Сабр» была представлена продукция обладателей гранта «Сохраним творчество прошлого для будущего». Матлюба Гафурова представляла ковровые изделия из шелка, Насиба Эсиргапова - национальные мягкие игрушки ручной работы.
13 ноября 2012 года в городе Ташкенте в Бизнес центре «Пойтахт» прошла Первая выставка социальных предприятий.
Девиз выставки - « От социальных предприятий – к социальной экономике».
Основной целью выставки было – повышение общественной осведомленности о деятельности социальных предприятий, продвижение продукции и услуг социальных предпринимателей.
В ходе выставки 14 ноября состоялся «круглый стол», представители Центра СЭР «Сабр» Ахмедова С.Б. и Вязикова Т.Г. стали участниками круглого стола. Обсуждались вопросы развития социального предпринимательства, обеспечение устойчивого развития социальных предприятий, повышение эффективности мер по трудоустройству граждан, нуждающихся в социальной защите. Участники выставки обсудили вопросы создания сети социальных предприятий для обеспечения их сотрудничества.
В работе выставки принимали участие 34 социальных предприятия из разных регионов страны, в том числе ДП « Микрокредитная организация Сабр» и Местный центр развития Центра СЭР «Сабр» в Ургуте; клиенты микрофинансовой программы Эсиргапова Насиба - национальные куклы, Пайарыкский район; Гафурова Матлюба -ковроткачество, Тайлакский район.