"Fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirishning milliy modeli: O'zbekiston tajribasi" - SABR ishtirok etgan va 2012 yil 9-noyabr kuni Toshkentdagi Yoshlar ijod saroyida bo'lib o'tgan xalqaro konferentsiya shunday nomlandi.
Konferentsiya doirasida ko'rgazma tashkil etildi, unda Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondi grantlari egalari bo'lgan NNTlar o'zlarining yutuqlari va mahsulotlarini namoyish etdilar.
"Sabr" iqtisodiy rivojlanish markazidan "O'tmish ijodini kelajak uchun asrab-avaylash" granti egalarining mahsulotlari namoyish etildi. Matlyuba G'ofurova ipak gilam, Nasiba Esirgapova qo'lda ishlangan milliy yumshoq o'yinchoqlar sovg'a qildi.
2012 yil 13 noyabr kuni Toshkent shahrida "Poytaxt" biznes markazida Ijtimoiy korxonalarning birinchi ko'rgazmasi bo'lib o'tdi.
Ko'rgazmaning shiori - "Ijtimoiy korxonalardan ijtimoiy iqtisodiyotga".
Ko'rgazmaning asosiy maqsadi ijtimoiy korxonalar faoliyati to'g'risida aholining xabardorligini oshirish, ijtimoiy tadbirkorlar mahsulotlari va xizmatlarini ommalashtirish edi.
14 noyabr kuni ko'rgazma davomida "davra suhbati" bo'lib o'tdi, SED "Sabr" markazi vakillari, S. Axmedova. va Vyazikova T.G. davra suhbati ishtirokchilariga aylandi. Ular ijtimoiy tadbirkorlikni rivojlantirish, ijtimoiy korxonalarning barqaror rivojlanishini ta'minlash, ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarni ish bilan ta'minlash bo'yicha chora-tadbirlar samaradorligini oshirish masalalarini muhokama qildilar. Ko'rgazma ishtirokchilari o'zlarining hamkorligini ta'minlash uchun ijtimoiy korxonalar tarmog'ini yaratish masalalarini muhokama qildilar.
Ko'rgazmada mamlakatimizning turli mintaqalaridan 34 ta ijtimoiy korxonalar, shu jumladan "Mikrokredit tashkiloti Sabr" sho'ba korxonasi va Urgut shahridagi "Sabr" ijtimoiy rivojlanish markazining mahalliy rivojlanish markazi; mikiroliya dasturi mijozlari Esirgapova Nasiba - milliy qo'g'irchoqlar, Payariq tumani; Gafurova Matlyuba - gilam to'qish, Tayloq tumani.

"National model for the development of civil society institutions: the experience of Uzbekistan" - this was the name of the international conference in which SABR took part and which was held on November 9, 2012 in the Palace of Youth Creativity in Tashkent.
As part of the conference, an exhibition was organized at which NGOs, holders of grants from the public fund under the Oliy Majlis, demonstrated their achievements and products.
From the Center for Economic Development "Sabr" was presented the products of the holders of the grant "Preserve the creativity of the past for the future." Matlyuba Gafurova presented silk carpets, Nasiba Esirgapova - handmade national soft toys.
On November 13, 2012, the First Exhibition of Social Enterprises was held in the Poytakht Business Center in Tashkent.
The motto of the exhibition is “From social enterprises to social economy”.
The main goal of the exhibition was to raise public awareness of the activities of social enterprises, to promote the products and services of social entrepreneurs.
During the exhibition, on November 14, a "round table" was held, representatives of the SED "Sabr" Center, S.B. Akhmedova. and Vyazikova T.G. became the participants of the round table. They discussed the development of social entrepreneurship, ensuring the sustainable development of social enterprises, increasing the efficiency of measures for the employment of citizens in need of social protection. The participants of the exhibition discussed the issues of creating a network of social enterprises to ensure their cooperation.
The exhibition was attended by 34 social enterprises from different regions of the country, including the Subsidiary Enterprise "Microcredit Organization Sabr" and the Local Development Center of the Center for Social Development "Sabr" in Urgut; clients of the microfinance program Esirgapova Nasiba - national dolls, Payaryk district; Gafurova Matlyuba - carpet weaving, Taylak district.