Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan loyiha doirasida Urgutda XQQni tashkiliy va institutsional rivojlantirish bo'yicha ishlar olib borilmoqda.
Urgut tumani Mahalliy rivojlanish markazi (ICD) 2011 yilda SABR Markazi tomonidan ochilgan. Uning ochilishidan maqsad kam ta'minlangan oilalar yosh qizlari va qizlarining farovonligi va hayot sifatini yaxshilashdir. "Sabr" markazi uni o'z-o'zidan tajriba sifatida loyiha sifatida yaratdi, bu markaz xizmatlari aholi orasida qanchalik talabga ega ekanligini aniqlash maqsadida. Mahalliy rivojlanish markazining muvaffaqiyatli faoliyati uning salohiyatini oshirish zarurligini ko'rsatdi.
ICR xizmatlariga bo'lgan talab "Sabr" markaziga sheriklik va institutsional rivojlanish dasturi asosida "Qishloq joylarida barqaror yashash va mahalliy aholining turmush darajasini yaxshilash uchun" loyihasini amalga oshirish doirasida Oqdaryo va Samarqandda shu kabi markazlarni ochishni boshlashga imkon berdi. Evropa Ittifoqi Komissiyasining, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo'llab-quvvatlash jamoat fondi ko'magida, hokimliklar, xotin-qizlar qo'mitalari, ishbilarmonlar, viloyat boshqarmasi bilan hamkorlikda O'rta maxsus kasb-hunar ta'limi va boshqa manfaatdor tashkilotlar.
Loyihani amalga oshirish jarayonida XQQda 136 nafar ayollar va qizlar tikuvchilik, qandolatchilik, oltin kashtachilik va sartaroshlik kabi ko'nikmalarga ega bo'lishdi, kompyuter savodxonligi va to'qish kurslarini o'tashdi. Kasbiy bilimlar bilan birgalikda ular muvaffaqiyatli muloqot qilish, sog'lom turmush tarzini olib borish, etakchilik fazilatlarini rivojlantirish ko'nikmalariga ega bo'ldilar, shuningdek o'zlarining bizneslarini boshlashlarida, ish bilan ta'minlashlarida yordam berish uchun mo'ljallangan moliyaviy ta'lim va tadbirkorlik asoslari bo'yicha o'qitildilar, ularning qobiliyatlari, iste'dodlarini ochib berish, o'sishga hissa qo'shish oilalar farovonligi.
"Sabr" markazining psixologlari, shifokori va huquqshunosi ICR psixologik yordam xonasida joylarda konsultatsiyalar o'tkazadilar.
Urgutda Mahalliy rivojlanish markazining ochilishi bilan bog'liq odatiy voqeani ko'ngilli o'qituvchi Sitora aytadi:
- Qo'shnilarimdan biri "Mikro kredit tashkiloti Sabr" yordamchi korxonasidan mikrokredit oldi. U menga Urgut shahridagi Mahalliy rivojlanish markazi haqida gapirib berdi, u erda murabbiylar turli amaliy ko'nikmalarni o'rgatishgan. Men to'qishni yaxshi ko'raman va yaxshi ko'raman. Besh oy oldin men markazga kelib, to'qish bo'yicha murabbiy sifatida yordamimni taklif qildim. Endi markazda qizlarga to'qishni o'rgataman, buning uchun menga maxsus xona ajratilgan. Men o'z mahoratimni olishni istagan boshqa odamlarga etkaza olishimdan juda xursandman. Markazda men boshqa qizlar bilan tanishdim, darslarda qatnashdim va mikromoliyalash dasturi to'g'risida bilib oldim. Kelajakda mikrokredit olib, o'z biznesimni boshlamoqchiman

Local development center in Urgut
Within the framework of a project funded by the European Union, activities are being carried out on the organizational and institutional development of the ICR in Urgut.
The Local Development Center (ICD) of the Urgut District was opened by the SABR Center in 2011. The purpose of its opening is to improve the well-being and quality of life of young women and girls from low-income families. Center "Sabr" created it on its own as a pilot project in order to find out how much the center's services are in demand among the population. The successful activity of the Local Development Center has shown that it is necessary to build up its potential.
The demand for ICR services allowed the Sabr Center to start opening similar centers in Akdarya and Samarkand within the framework of the project "Supporting the development of the local community for sustainable livelihoods and improving living standards in rural areas" under the partnership and institutional development program of the Commission of the European Union, as well as with the support of Public Fund for Support of NGOs and Other Civil Society Institutions under the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, in partnership with khokimiyats, women's committees, businessmen, the Regional Department of Secondary Specialized Professional Education and other interested organizations.
During the implementation of the project, 136 women and girls at the ICR received such skills as sewing, confectionery, gold embroidery and hairdressing, took a course in computer literacy and knitting. Together with professional knowledge, they received the skills of successful communication, leading a healthy lifestyle, cultivating leadership qualities, and also underwent training in the basics of financial education and entrepreneurship, which are designed to help them in starting their own business, providing employment, revealing their abilities, talents, contributing to growth. the well-being of families.
Psychologists, a doctor and a lawyer of the Sabr Center conduct field consultations in the psychological relief room of the ICR.
A typical story related to the opening of the Local Development Center in Urgut is told by Sitora, a volunteer teacher:
- One of my neighbors received a microloan from the Subsidiary Enterprise “Microcredit Organization Sabr”. She told me about the Local Development Center in Urgut, where mentors taught various practical skills. I can and love to knit. Five months ago I came to the center and offered my help as a knitting trainer. Now in the center I teach girls to knit, for this I have been given a special room. I am very glad that I can pass on my skills to other people who want to get them. At the center, I met other girls, participated in classes and learned about the microfinance program. In the future, I would like to receive a microloan and start my own business