Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan loyiha doirasida Urgutda XQQni tashkiliy va institutsional rivojlantirish bo'yicha ishlar olib borilmoqda.
Urgut tumani Mahalliy rivojlanish markazi (ICD) 2011 yilda SABR Markazi tomonidan ochilgan. Uning ochilishidan maqsad kam ta'minlangan oilalar yosh qizlari va qizlarining farovonligi va hayot sifatini yaxshilashdir. "Sabr" markazi uni o'z-o'zidan tajriba sifatida loyiha sifatida yaratdi, bu markaz xizmatlari aholi orasida qanchalik talabga ega ekanligini aniqlash maqsadida. Mahalliy rivojlanish markazining muvaffaqiyatli faoliyati uning salohiyatini oshirish zarurligini ko'rsatdi.
ICR xizmatlariga bo'lgan talab "Sabr" markaziga sheriklik va institutsional rivojlanish dasturi asosida "Qishloq joylarida barqaror yashash va mahalliy aholining turmush darajasini yaxshilash uchun" loyihasini amalga oshirish doirasida Oqdaryo va Samarqandda shu kabi markazlarni ochishni boshlashga imkon berdi. Evropa Ittifoqi Komissiyasining, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo'llab-quvvatlash jamoat fondi ko'magida, hokimliklar, xotin-qizlar qo'mitalari, ishbilarmonlar, viloyat boshqarmasi bilan hamkorlikda O'rta maxsus kasb-hunar ta'limi va boshqa manfaatdor tashkilotlar.
Loyihani amalga oshirish jarayonida XQQda 136 nafar ayollar va qizlar tikuvchilik, qandolatchilik, oltin kashtachilik va sartaroshlik kabi ko'nikmalarga ega bo'lishdi, kompyuter savodxonligi va to'qish kurslarini o'tashdi. Kasbiy bilimlar bilan birgalikda ular muvaffaqiyatli muloqot qilish, sog'lom turmush tarzini olib borish, etakchilik fazilatlarini rivojlantirish ko'nikmalariga ega bo'ldilar, shuningdek o'zlarining bizneslarini boshlashlarida, ish bilan ta'minlashlarida yordam berish uchun mo'ljallangan moliyaviy ta'lim va tadbirkorlik asoslari bo'yicha o'qitildilar, ularning qobiliyatlari, iste'dodlarini ochib berish, o'sishga hissa qo'shish oilalar farovonligi.
"Sabr" markazining psixologlari, shifokori va huquqshunosi ICR psixologik yordam xonasida joylarda konsultatsiyalar o'tkazadilar.
Urgutda Mahalliy rivojlanish markazining ochilishi bilan bog'liq odatiy voqeani ko'ngilli o'qituvchi Sitora aytadi:
- Qo'shnilarimdan biri "Mikro kredit tashkiloti Sabr" yordamchi korxonasidan mikrokredit oldi. U menga Urgut shahridagi Mahalliy rivojlanish markazi haqida gapirib berdi, u erda murabbiylar turli amaliy ko'nikmalarni o'rgatishgan. Men to'qishni yaxshi ko'raman va yaxshi ko'raman. Besh oy oldin men markazga kelib, to'qish bo'yicha murabbiy sifatida yordamimni taklif qildim. Endi markazda qizlarga to'qishni o'rgataman, buning uchun menga maxsus xona ajratilgan. Men o'z mahoratimni olishni istagan boshqa odamlarga etkaza olishimdan juda xursandman. Markazda men boshqa qizlar bilan tanishdim, darslarda qatnashdim va mikromoliyalash dasturi to'g'risida bilib oldim. Kelajakda mikrokredit olib, o'z biznesimni boshlamoqchiman

В рамках проекта, финансируемого Европейским Союзом, осуществляется деятельность по организационному и институциональному развитию МЦР в Ургуте. Местный центр развития (МЦР) Ургутского района открыт Центром «САБР» в 2011 г. Цель его открытия – повышение благосостояния и качества жизни молодых женщин и девушек из малообеспеченных семей. Центр «Сабр» создал его своими силами как пилотный проект для того, чтобы узнать, насколько услуги центра востребованы у населения. Успешная деятельность Местного Центра Развития показала, что необходимо наращивать его потенциал.
Востребованность в услугах МЦР позволила Центру «Сабр» приступить к открытию подобных центров в Акдарье и Самарканде в рамках проекта «Поддержка развития местного сообщества для устойчивого жизнеобеспечения и улучшения стандартов жизни сельской местности» по программе партнерства и институционального развития Комиссии Европейского Союза, а также при поддержке Общественного фонда по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе РУз, в партнерстве с хокимиятами, комитетами женщин, бизнесменами, Областным управлением среднего специального профессионального образования и другими заинтересованными организациями.
В период реализации проекта 136 женщин и девушек получили в МЦР такие навыки как шитье, кондитерское, золотошвейное и парикмахерское дело, прошли курс компьютерной грамотности и вязания. Вместе с профессиональными знаниями они получили навыки успешного общения, ведения здорового образа жизни, воспитания лидерских качеств, а также прошли обучение по основам финансового образования и предпринимательства, которые призваны помочь им в открытии собственного дела, обеспечивая занятость, раскрывая их способности, таланты, способствуя повышению благосостояния семей.
Психологи, врач и юрист Центра «Сабр» проводят выездные консультации в комнате психологический разгрузки МЦР.
Типичную историю, связанную с открытием Местного Центра Развития в Ургуте, рассказывает Ситора, волонтер-преподаватель:
– Одна из моих соседок получила микрозайм от ДП «Микрокредитная организация Сабр». Она рассказала мне о МЦР в Ургуте, где наставники давали различные практические навыки. Я умею и люблю вязать. Пять месяцев назад я пришла в центр и предложила свою помощь в качестве тренера по вязанию. Теперь в центре учу девушек вязанию, для этого мне предоставлено специальное помещение. Я очень рада, что могу передать свои навыки другим людям, которые хотят их получить. В центре я познакомилась с другими девушками, участвовала в занятиях и узнала о программе микрофинансирования. В будущем хотела бы получить микрозайм и начать собственное дело.