Oqdaryodagi mahalliy rivojlanish markazi
"Sabr" markazi tomonidan olib borilgan izlanishlar ko'rsatganidek, uning xizmatlari Samarqand viloyati aholisi tomonidan talabga javob beradi. Sabr markazining xodimlari ushbu xizmatlarning chekka qishloq joylarida yashovchilar - asosan ayollar va yoshlar uchun taqdim etilishi uchun ko'p ishladilar. Birinchi Mahalliy rivojlanish markazi (ICD) 2011 yilda ochilgan. Urgut viloyati.
2013 yil oktyabr oyida Oqdaryo viloyatida yorug 'va iliq kunda ikkinchi Mahalliy rivojlanish markazi o'z eshiklarini mehmondo'stlik bilan ochdi. Uni yaratish Evropa Ittifoqi Komissiyasining Hamkorlik va institutsional rivojlanish dasturi doirasida "Xeyven Vulverxempton" nodavlat notijorat tashkilotining "Barqaror yashash va qishloq joylarining turmush darajasini yaxshilash uchun mahalliy hamjamiyatni rivojlantirishni qo'llab-quvvatlash" loyihasi tufayli amalga oshirildi, shuningdek, "Sabr" markazi tomonidan O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo'llab-quvvatlash jamoat fondi tomonidan olingan grant, Oqdaryo viloyati hokimligining ko'magi.
SABR Markazi bilan birgalikda amalga oshirilgan loyiha davomida 150 nafar yosh ayol va qizlarga tikuvchilik, kompyuter savodxonligi va sartaroshlik mahoratlari o'rgatildi. Buning uchun Mahalliy rivojlanish markazida sizga kerak bo'lgan barcha narsalar mavjud: o'quv xonasi, tikuv mashinalari, kompyuterlar va sartaroshxona jihozlari va eng muhimi, o'z bilimlari bilan o'rtoqlashishga tayyor mutaxassislar.
Shu bilan birga, maqsadli guruh tadbirkorlik ko'nikmalarini egallaydi, "Sabr" mikrokredit tashkiloti sho'ba korxonasi tomonidan taqdim etiladigan moliyaviy xizmatlardan foydalanadi. Ayollar va yoshlar uchun ijtimoiy mavzular va biznes bo'yicha treninglar o'tkaziladi, joylarda psixologlar, shifokor va huquqshunoslarning bepul maslahatlari tashkil etiladi.
Oqdaryo rivojlanish markazi o'quvchisi Guzal shunday deydi:
- Otam menga Sabr markazi Oqdaryoda, Politexnika kolleji binosida yangi markaz ochganini aytdi. Otam mikrokreditni "Sabr" mikrokredit tashkiloti sho'ba korxonasidan olardi. Markazdagi sinfda men tikuvchilik, pardalar tikish bo'yicha ko'nikmalarga ega bo'ldim. Dasturda ishtirok etish mening qadr-qimmatimni oshirdi. Men o'z biznesimni boshlashim mumkinligini angladim. Endi men "Sabr" mikrokredit tashkiloti sho'ba korxonasidan imtiyozli mikrokredit oldim. Buyurtma asosida mato sotib olaman va pardalar tikaman.

Как показали исследования, проводимые Центром «САБР», его услуги востребованы населением Самаркандской области. Сотрудники Центра «САБР» немало потрудились над тем, чтобы сделать эти услуги доступными жителям, – главным образом женщинам и молодежи, – отдаленных сельских районов. Первый Местный Центр Развития (МЦР) был открыт в 2011 г. в. Ургутском районе.
В октябре 2013 г. в яркий и теплый день в Акдарьинском районе гостеприимно распахнул двери второй Местный Центр Развития. Его создание стало возможно благодаря проекту ННО «Хэйвен Вулверхэмптон» «Поддержка развития местного сообщества для устойчивого жизнеобеспечения и улучшения стандартов жизни сельской местности» по Программе партнерства и институционального развития Комиссии Европейского Союза, а также гранту, полученному Центром «САБР» от Общественного фонда по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе РУз, содействию хокимията Акдарьинского района.
За период реализации проекта, осуществляемого совместно с Центром «САБР»,150 молодым женщинам и девушкам привиты навыки шитья, компьютерной грамотности и парикмахерского дела. Для этого у Местного Центра Развития имеется все необходимое: тренинговый зал, швейные машины, компьютеры и парикмахерское оборудование, и, самое главное, специалисты, готовые поделиться знаниями.
Наряду с этим целевая группа получает предпринимательские навыки, имеет доступ к финансовым услугам, предоставляемым дочерним предприятием «Микрокредитная организация Сабр». Для женщин и молодежи проводятся тренинги по социальным темам и бизнесу, организуются бесплатные выездные консультации психологов, врача и юриста.
Гюзаль, ученица Акдарьинского Центра Развития, рассказывает:
– Мой отец сказал мне, что Центр «САБР» открыл новый центр в Акдарье, в здании Политехнического колледжа. Мой отец раньше брал микрозайм в дочернем предприятии «Микрокредитная организация Сабр». На занятиях в центре я получила навыки в швейном деле, пошиве штор. Участие в программе повысило мою самооценку. Я поняла, что могла бы начать собственное дело. Теперь я получила льготный микрозайм в ДП «Микрокредитная организация Сабр». Я куплю ткани и буду шить шторы на заказ.