9.00 dan 18.00 gacha [Shanba, Yak: Dam olish]
“Hamjamiyatning kuchi: O’zbekistonda gender islohotlarining yangi ufqlari” forumi
Joriy yilning 28 noyabr kuni Toshkent shahrida “Fuqarolik jamiyati ishtiroki orqali hudularda gender islohotlariga koʻmaklashish” loyihasining yakuniy forumi bo‘lib o‘tdi. Mazkur loyiha DVV-ning O‘zbekistondagi Filiali va “SABR” Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi (RIIRM) tomonidan mahalliy hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Forum maqsadi – Oʻzbekistonda gender islohotlariga yo’naltirilgan hamjamiyatlar modelini mahalliy va milliy darajada kengaytirish boʻyicha tajriba almashish, erishilgan yutuqlarni tahlil qilish va mumkin bo'lgan keyingi qadamlarni muhokama qilish uchun ochiq platforma yaratishdan iborat.
60 dan ortiq davlat tashkilotlari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, uchuvchi mahallalar yetakchilari, mahalliy ommaviy axborot vositalari, milliy va xorijiy ekspertlar hamda gender tengligi yo‘nalishida faoliyat yuritayotgan hamkorlar forumda loyiha natijalarini muhokama qildilar, tajriba almashdilar, ekspert fikrlari bilan o‘rtoqlashdilar va yangi hamkorlik aloqalarini yo‘lga qoidilar.
Forum ishida 60 dan ortiq davlat va nodavlat tashkilotlar vakillari, loyiha amalga oshirilgan mahallalar yetakchilari, mahalliy ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek gender tengligi sohasida faoliyat yuritayotgan mahalliy va xorijiy ekspertlar hamda hamkorlar ishtirok etdi. Tadbir davomida ular loyiha natijalarini muhokama qildilar, tajriba almashdilar, ekspert fikrlari bilan o‘rtoqlashdilar va yangi hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ydilar.
Forumda loyiha ishtirokchilarining muvaffaqiyat hikoyalari, mahalliy ekspert tomonidan olib borilgan tadqiqot natijalari, shuningdek gender islohotlariga yo’naltirilgan hamjamiyatlarni yaratishga oid amaliy qo‘llanma taqdim etildi.
DVV-ning O‘zbekistondagi Filiali va “SABR” RIIRM loyiha faoliyatini qo‘llab-quvvatlagan donorlar, davlat tashkilotlari, barcha hamkorlar hamda mahalliy va milliy ommaviy axborot vositalariga chuqur minnatdorchilik bildiradi!
Forumning asosiy savoli shunday bo‘ldi: “Keyingi qadamlar qanday bo‘ladi? Loyihaning barqarorligini ta’minlash uchun nimalar qilish kerak?”
Javob shunday bo‘ldi: “Barqaror gender tengligini ta’minlash birgalikda harakat qilishni talab qiladi. Davlat organlari, NNT va mahalliy hamjamiyatlar mahalliy rivojlanish strategiyalariga genderga sezgir boshqaruv va yondashuvlarni joriy etish, shuningdek, mahalliy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash orqali hamkorlikni davom ettirishlari lozim”.
Quyida ommaviy axborot vositalarining ovozi forumning ruhini va unda ilgari surilgan asosiy fikrlarni aks ettiradi.