“Hamjamiyatning kuchi: O’zbekistonda gender islohotlarining yangi ufqlari” forumi
Joriy yilning 28 noyabr kuni Toshkent shahrida “Fuqarolik jamiyati ishtiroki orqali hudularda gender islohotlariga koʻmaklashish” loyihasining yakuniy forumi bo‘lib o‘tdi. Mazkur loyiha DVV-ning O‘zbekistondagi Filiali va “SABR” Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi (RIIRM) tomonidan mahalliy hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Forum maqsadi – Oʻzbekistonda gender islohotlariga yo’naltirilgan hamjamiyatlar modelini mahalliy va milliy darajada kengaytirish boʻyicha tajriba almashish, erishilgan yutuqlarni tahlil qilish va mumkin bo'lgan keyingi qadamlarni muhokama qilish uchun ochiq platforma yaratishdan iborat.
60 dan ortiq davlat tashkilotlari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, uchuvchi mahallalar yetakchilari, mahalliy ommaviy axborot vositalari, milliy va xorijiy ekspertlar hamda gender tengligi yo‘nalishida faoliyat yuritayotgan hamkorlar forumda loyiha natijalarini muhokama qildilar, tajriba almashdilar, ekspert fikrlari bilan o‘rtoqlashdilar va yangi hamkorlik aloqalarini yo‘lga qoidilar.
Forum ishida 60 dan ortiq davlat va nodavlat tashkilotlar vakillari, loyiha amalga oshirilgan mahallalar yetakchilari, mahalliy ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek gender tengligi sohasida faoliyat yuritayotgan mahalliy va xorijiy ekspertlar hamda hamkorlar ishtirok etdi. Tadbir davomida ular loyiha natijalarini muhokama qildilar, tajriba almashdilar, ekspert fikrlari bilan o‘rtoqlashdilar va yangi hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ydilar.
Forumda loyiha ishtirokchilarining muvaffaqiyat hikoyalari, mahalliy ekspert tomonidan olib borilgan tadqiqot natijalari, shuningdek gender islohotlariga yo’naltirilgan hamjamiyatlarni yaratishga oid amaliy qo‘llanma taqdim etildi.
DVV-ning O‘zbekistondagi Filiali va “SABR” RIIRM loyiha faoliyatini qo‘llab-quvvatlagan donorlar, davlat tashkilotlari, barcha hamkorlar hamda mahalliy va milliy ommaviy axborot vositalariga chuqur minnatdorchilik bildiradi!
Forumning asosiy savoli shunday bo‘ldi: “Keyingi qadamlar qanday bo‘ladi? Loyihaning barqarorligini ta’minlash uchun nimalar qilish kerak?”
Javob shunday bo‘ldi: “Barqaror gender tengligini ta’minlash birgalikda harakat qilishni talab qiladi. Davlat organlari, NNT va mahalliy hamjamiyatlar mahalliy rivojlanish strategiyalariga genderga sezgir boshqaruv va yondashuvlarni joriy etish, shuningdek, mahalliy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash orqali hamkorlikni davom ettirishlari lozim”.

Итоговый форум проекта «Содействие гендерным преобразованиям в сообществах через участие гражданского общества».
28 ноября 2025 года в Ташкенте прошел итоговый форум проекта «Содействие гендерным преобразованиям в сообществах через участие гражданского общества». Проект реализуется Филиалом DVV в Узбекистане и РЦСЭР «САБР» в сотрудничестве с местными партнерами. Цель форума - создать открытую платформу для обмена опытом, анализа достижений и обсуждение возможных шагов по продвижению модели гендерно-преобразующих сообществ в Узбекистане на местном и национальном уровнях. Более 60 представителей государственных структур и негосударственных некоммерческих организаций, пилотных махаллей, местных СМИ, национальных и иностранных экспертов и партнёров, работающих в сфере гендерного равенства, обсуждали результаты проекта, делились опытом, обменивались экспертным мнением, налаживали партнерские связи. На форуме были представлены истории успеха участников проекта, результаты исследования, проведенного местным экспертом, а также практическое руководство по созданию гендерно-преобразующих сообществ. Филиал DVV в Узбекистане и РЦСЭР «САБР» выражают свою глубокую признательность донорам, государственным структурам, всем партнерам, местным и национальным СМИ, поддержавшим проект!
Основной вопрос форума: «Что дальше? Что необходимо сделать, чтобы обеспечить устойчивость проекта?» Ответ прозвучал такой: «Устойчивое гендерное равенство требует совместных усилий. Государственные органы, ННО и местные сообщества должны продолжать сотрудничество, внедряя гендерно-чувствительное управление и подходы в местные стратегии развития и поддерживая инициативы на местах». Ниже в ссылках на публикации звучит голос СМИ, передающий атмосферу и ключевые моменты Форума. ????