2022 yil 21 – 22 oktyabr' kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tgan "O‘zbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi uchun kattalar ta'limi va o‘qishida o‘rganuvchi xududlar va innovasiyalarni yaratish" festivali joriy yilning iyun' oyida Marokashda (Marokash Qirolligi) bo‘lib o‘tgan yettinchi xalqaro konferensiya (CONFINTEAVII) qarorlarini amalga oshirishga yordam beradi. Samarqandda o‘tkazilgan tadbirlardan ko‘zlangan asosiy maqsad - tajriba, bilim va g‘oyalar almashish uchun maydon yaratish, mamlakatda "o‘rganuvchi / ta'lim oluvchi jamiyat"ni shakllantirish uchun qo‘llash mumkin bo‘lgan turli strategiya va yondashuvlarni taqqoslash, bu avvalo "o‘rganuvchi hududlari" - viloyatlar, shaharlar, qishloqlar, mahallalar, tashkilotlarda ushbu innovasion mexanizmni yaratishdir. Dunyoning 294 mamlakatidan 76 shaharni o‘z ichiga olgan YuNESKOning O‘rganuvchi shaharlar Global tarmog‘iga a'zo bo‘lish uchun Samarqand shahri ham ariza berdi va bu yo‘nalishda dunyoning boshqa a'zo shaharlari bilan tajriba almashishga tayyor.
Aynan shuning uchun festival' Samarqandda bo‘lib, joriy yilning 21 oktyabr' kuni “Ipak Yuli” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti binosida: konferensiya, milliy hunarmandchilik va fotokurgazmalar tashkil etildi va 22 oktyabr' kuni ishsiz aholiga hizmat ko‘rsatish bo‘yicha “Ishga marhamat” Monomarkazda (Kimyogarlar qo‘rg‘oni) da maxorat darslari, erkin muhokamalar, trenerlar uchun trening bo‘lib o‘tdi.
Festivalda O‘zbekistondan, Germaniyadan, Qirg‘iziston va Tojikiston Respublikalaridan 160 nafar ishtirokchi, davlat boshqaruvi organlari, universitetlar, nodavlat ta'lim tashkilotlari, fuqarolik jamiyati institutlari, biznes va boshqa manfaatdor tomonlar qatnashdilar.
Festival' tashkilotchilari: "SABR" Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi va O‘zbekistonda 2002 yildan buyon faoliyat ko‘rsatib kelayotgan DVVning O‘zbekistondagi filiali (DVV International).

9.00 to 18.00 [Sat,Sun: closed]
В Самарканде на протяжении двух дней, с 21 по 22 октября 2022 года прошёл фестиваль "Создание обучающихся территорий и инновации в обучении и образовании взрослых для социально-экономического развития Узбекистана", который способствует выполнению решений Седьмой Международной конференции (CONFINTEA VII), прошедшей в июне этого года в г. Марракеше (Королевство Марокко). Участники CONFINTEA VII, в том числе представители Узбекистана. Основная цель мероприятий в Самарканде - создать площадку для обмена опытом, знаниями и идеями, сравнения различных стратегий и подходов, которые могут быть использованы для формирования «обучающегося общества» в стране. Создания «обучающихся территорий» - регионов, городов, кишлаков, махаллей, организаций и представляет собой важнейшую роль, которая необходима в ответ на глобальные вызовы. Город Самарканд подал заявку на вступление в Глобальную сеть обучающихся городов ЮНЕСКО, насчитывающую 294 города из 76 стран мира и готов развиваться в этом направлении.
Фестиваль проходил в Самарканде 21 октября нынешнего года в здании Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" (Самарканд), включая конференцию, ярмарку, выставку ремесленных изделий, фотовыставку и 22 октября 2022 года в Моноцентре по оказанию услуг незанятому населению "Ishga marhamat" (пос. Кимёгарлар) проводились мастер-классы, свободные дискуссии, тренинг для тренеров (ТОТ). На мероприятии участвовали 160 приглашённых лиц из Республики Узбекистан, Федеративной Республики Германии, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, представляющих государственные органы власти и управления, вузы, негосударственные образовательные организации, институты гражданского общества, бизнес и другие заинтересованные стороны.
Организаторами Фестиваля являются ННО Республиканский Центр социально-экономического развития "САБР" и Филиал DVV в Узбекистане (DVV International) - организация, которая осуществляет свою деятельность в Узбекистане с 2002 года.