2025 yilning 1–5 dekabr kunlari Toshkent shahrida “Fuqarolik jamiyati haftaligi” bo‘lib o‘tdi.
Haftalik doirasida “2021–2025 yillarda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish Konsepsiyasi” natijalari va “2030 yilgacha rivojlantirish Konsepsiyasi” loyihasi muhokamasi, Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi rahbarligi bilan uchrashuvlar, Adliya vazirligi rahbarligi bilan muloqotlar, nodavlat notijorat tashkilotlari milliy forumi, xalqaro konferensiya, nogironligi bo‘lgan shaxslar tomonidan tayyorlangan mahsulotlar yarmarkasi, nodavlat notijorat tashkilotlarining muhim tashabbuslarini moliyalashtirish maqsadida “Maqsadli loyihalar” aksiyasi kabi tadbirlar o‘tkazildi. Tadbirda so‘zga chiqqanlar tomonidan O‘zbekistonda davlat va jamiyat o‘rtasidagi o‘zaro ishonchni mustahkamlash, fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va har tomonlama qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishida muhim islohotlar amalga oshirilayotgani, fuqarolar huquqini, demokratik qadriyatlarni himoya qilish, korrupsiyaga qarshi kurashish, ekologiya, ta’lim, tibbiyot, madaniyat va boshqa sohalarda fuqarolik jamiyati institutlari faol ishtirok etayotgani qayd etildi.
An’anaviy “Fuqarolik jamiyati haftaligi” davlat organlarining fuqarolik jamiyati institutlari bilan samarali va konstruktiv muloqot mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish, nodavlat notijorat tashkilotlarining ehtiyojlarini tizimli tahlil qilish hamda davlat va jamiyatni yanada rivojlantirishning muhim masalalari bo‘yicha o‘zaro fikr almashish, istiqbolli tashabbuslarni ishlab chiqishda muhim maydon vazifasini bajarmoqda. Tadbirda M.R. Shirinova «NNTlar orqali ijtimoiy-iqtisodiy imkoniyatlarni rivojlantirish va ularning yechim yo‘llari» mavzusida ma’ruza qildi.
Haftalikning so‘nggi kunida “Fuqarolik tashabbusi” milliy mukofoti va “Fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun” ko‘krak nishoni sohiblarini taqdirlash marosimi o‘tkazildi.Fuqarolik jamiyati institutlari sohasida amalga oshirilgan ishlarni tahlil qilish va sohani yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish maqsadida Parlament a’zolari, davlat idoralari va fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, xorijiy ekspertlar ishtirokida o‘tkazilgan keng qamrovli haftalik haqiqiy muloqot maydoni bo‘ldi.
Ta’kidlash kerakki, “Fuqarolik tashabbusi” milliy mukofoti O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 26 avgustdagi “Fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni asosida ta’sis etilgan.
Joriy yilda ilk marotaba o‘tkazilayotgan milliy mukofotga, so‘nggi ikki yilda faollik va tashabbus ko‘rsatgan yurtdoshlarimiz quyidagi nominatsiyalar bo‘yicha taqdirlandi:
- fuqarolarning huquq va erkinliklari faoli;
- yoshlarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash faoli;
- tashabbuskor ekologiya faoli;
- ijtimoiy himoya faoli;
- xotin-qizlar bo‘yicha ijtimoiy faoli.
Fuqarolik jamiyati institutlarini shakllantirish va rivojlantirishga munosib hissa qo‘shgan respublika va xorijiy nodavlat notijorat tashkilotlari vakillarini “Fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlash marosimi ham haftalik doirasidagi muhim tadbirlardan biri bo‘ldi.
«Fuqarolik jamiyati haftaligi» doirasida 2025-yil 5-dekabr kuni o‘tkazilgan «Fuqarolik tashabbusi» Milliy mukofotini topshirish tantanali marosimida «SABR» RIIRM direktori Shirinova Mavlyudaxon Rasulovna «Xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish sohasidagi jamoat faoli» nominatsiyasi g‘olibi deb e’tirof etildi.

1–5 декабря 2025 года в Ташкенте прошла «Неделя гражданского общества».
В её рамках состоялись такие мероприятия, как обсуждение итогов реализации проектов «Концепции развития гражданского общества на 2021–2025 годы» и «Концепции его развития до 2030 года», встречи с руководством Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, диалоги с руководством Министерства юстиции, республиканский форум негосударственных некоммерческих организаций, международная конференция, ярмарка продукции лиц с инвалидностью, акция «Целевые проекты» по финансированию важных инициатив негосударственных некоммерческих организаций. Выступившие на мероприятии отметили, что в Узбекистане реализуются важные реформы, направленные на укрепление взаимного доверия между государством и обществом, развитие и всестороннюю поддержку гражданского общества, институты гражданского общества принимают активное участие в защите прав граждан, демократических ценностей, борьбе с коррупцией, в сфере экологии, образования, медицины, культуры и других сферах.
Традиционная «Неделя гражданского общества» служит важной площадкой для налаживания эффективных и конструктивных механизмов диалога между органами государственной власти и институтами гражданского общества, проведения системного анализа потребностей негосударственных некоммерческих организаций, обмена мнениями по важным вопросам дальнейшего развития государства и общества, разработки перспективных инициатив. На мероприятии с докладом выступила М.Р.Ширинова на тему: «Развитие социально-экономических возможностей через НПО и пути их решения».
В последний день недели состоялась торжественная церемония награждения лауреатов Национальной премии «Гражданская инициатива» и нагрудного знака «За вклад в развитие гражданского общества», в целях оценки потенциала институтов гражданского общества и дальнейшего укрепления сектора было проведено расширенное совещание с участием представителей парламента, представителей государственных органов и институтов гражданского общества, зарубежных экспертов.
Следует отметить, что Национальная премия «Гражданская инициатива» учреждена на основании Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки институтов гражданского общества» от 26 августа 2024 года.
В этом году наши соотечественники, проявившие активность и инициативу за последние два года, были отмечены в следующих номинациях:
- активист в области защиты прав и свобод граждан;
- активист в сфере социальной поддержки молодёжи;
- инициативный экологический активист;
- активист в сфере социальной защиты;
- общественный активист в сфере защиты прав женщин.
Одним из важных событий недели стала церемония награждения представителей отечественных и зарубежных негосударственных некоммерческих организаций нагрудным знаком «За вклад в развитие гражданского общества» за достойный вклад в становление и развитие институтов гражданского общества.
В рамках «Недели гражданского общества» 5 декабря 2025 года на торжественной церемонии вручения Национальной премии «Фуқаролик ташаббуси» («Гражданская инициатива») Ширинова Мавлюдахон Расуловна — директор РЦСЭР «САБР», признана победителем в номинации «Общественная активистка в сфере защиты прав женщин».