2025-yil 24-29-mart kunlari «Fuqarolik jamiyati ishtiroki orqali hududlarda gender islohotlariga ko‘maklashish» Yevropa Ittifoqi va Germaniyaning Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish federal vazirligi (BMZ) moliyaviy ko‘magida amalga oshirilayotgan loyihasi doirasida Andijon, Buxoro, Samarqand va Sirdaryo viloyatlarining oltita loyiha joyida mahalliy hamjamiyatlarda ijtimoiy ahamiyatga molik tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ikkita tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi o‘tkazildi.
Kasb-hunar kurslari bitiruvchilarining biznes tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘tkazilgan tanlov doirasida ishtirokchilar o‘zlarining mikrobizneslarini yaratish va rivojlantirishga qaratilgan biznes g‘oyalarini taqdim etdilar. Tanlov g‘oliblari uchun zarur resurslarni moliyalashtirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va aholining zaif toifalarining iqtisodiy mustaqilligini mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.
“Ayollar huquqlarini kengaytirish va mahalliy hamjamiyatlarda faol ishtirok etish” tanlovida turli ijodiy ishlar, jumladan, rasmlar, muvaffaqiyat hikoyalari va plakatlar taqdim etildi. Ushbu ishlar ayollarning hayotning turli sohalaridagi roli va ularning ijtimoiy rivojlanishga qo‘shgan muhim hissalarini ta’kidladi. Tanlov g‘oliblari sovrinlar bilan taqdirlandilar.
Ushbu tadbirlar gender tengligini ta’minlash, fuqarolarni ijtimoiy me’yorlarni o‘zgartirish jarayoniga faol jalb qilish hamda yanada inklyuziv jamoalarni yaratishga qaratilgan ijtimoiy ahamiyatga ega tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashning muhimligini tasdiqladi.

Within the framework of the project «Promoting Gender Transformative Communities through Civil Participation», co-financed by the European Union and the Federal Ministry of Economic Cooperation and Development of Germany from March 24 to 29, 2025 in six project locations in Andijan, Bukhara, Samarkand and Syrdarya regions, an award ceremony for the winners of two competitions aimed at supporting socially significant initiatives in local communities was held.
As part of a competition to support business initiatives of graduates of vocational courses, participants presented business ideas focused on the creation and development of their own microbusinesses. Funding the necessary resources for the winners of the competition was an important step in supporting entrepreneurship and promoting the economic independence of vulnerable categories of the population.
The “Women's Empowerment and Active Participation in Local Communities” contest featured a variety of creative works, including drawings, success stories and posters, which emphasized the importance of women's role in various spheres of life and drew attention to their significant contribution to social development. The winners were awarded prizes.
These events reaffirmed the importance of supporting socially relevant initiatives that promote gender equality and actively engage citizens in transforming social norms and creating more inclusive communities.