Mavzu bo'yicha: "Uydagi tinchlikdan Sayyoradagi tinchlikka!"
SABR Ijtimoiy va iqtisodiy rivojlanish markazi "Kamolot" yoshlar ijtimoiy harakati bilan birgalikda "Zo'ravonlikka qarshi 16 kun" xalqaro aksiyasi doirasida "Uydagi tinchlikdan sayyoramizdagi tinchlikka ! " Tanlovda 25 ta maktab, badiiy studiyalar, san'at kolleji, mehribonlik uylari talabalari 150 ga yaqin rasm va plakatlarni yuborishdi.
Tanlov natijalariga ko'ra maktab o'quvchilari va talabalar o'rtasida quyidagi joylar taqdirlandi:
1-o'rin Mamatova Marjona, 64-sonli 6 "A" sinf o'quvchisi
1-o'rin - Subhonov Firujon, 3-kurs talabasi
2-o'rin - Anlo Obloqulov, 7-sinf o'quvchisi, 29-sonli maktab
2-o'rin - Abdug'aniev Mirjalol, 3-kurs talabasi
3-o'rin - Sultonova Nilufar, 60-sonli maktabning 8 "B" sinf o'quvchisi
3-o'rin - Doston Jabborov, 3-kurs talabasi
2013 yil 12-dekabr kuni bo'lib o'tgan aksiyani yakunlagan taqdimot konsertida 300 dan ortiq kishi ishtirok etdi.
Ishtirokchilar ushbu muammoga o'z munosabatlarini Devorga imzolar qoldirish orqali bildirdilar: “Biz zo'ravonlikka qarshimiz! Biz oilada tinchlik tarafdorimiz! Biz sayyorada tinchlik tarafdorimiz!
Samarqandlik ijodkor yoshlar o'zlarining musiqiy raqamlari bilan aksiyani qo'llab-quvvatladilar.
Sovrindorlar qimmatbaho sovg'alar bilan taqdirlandilar, boshqa ishtirokchilar rag'batlantiruvchi sovg'alar bilan nominatsiyalar bilan taqdirlandilar.
Bizning media-kampaniyamiz doirasida Urgut va Oqdaryo tumanlari XQQda yosh ayollar va qizlar bilan, Axborot texnologiyalari kolleji talabalari bilan, SamMI talabalari bilan, psixologlar va ijtimoiy xodimlar bilan seminarlar va treninglar o'tkazildi. 100 dan ortiq kishi qatnashgan Samarqand viloyati ta'lim tizimi. Ushbu tadbirlarda ishtirok etish orqali ishtirokchilar oiladagi nizoli vaziyatlarni hal qilish, bolalarni tarbiyalash va oilaviy zo'ravonlikning oldini olish bo'yicha profilaktika choralari to'g'risida o'zlarining xabardorligini oshirishga muvaffaq bo'lishdi.

На тему: «От мира в доме к миру на Планете!»
Центр Социально-Экономического развития САБР совместно с общественным движением молодежи «Камолот» провели 11 ежегодный конкурс рисунков и плакатов в рамках международной кампании «16 дней против насилия» на тему: «От мира в доме к миру на Планете!». Учащиеся из 25 школ, изостудий, колледжа искусств, детского дома приняли участие в конкурсе, прислав около 150 рисунков и плакатов.
По итогам конкурса были присуждены следующие места среди школьников и студентов:
1-е место Маматова Маржона, ученица 6 «А» класса школы № 64
1 место – Субхонов Фирузжон, студент 3 курса
2-е место – Облокулов Анис, ученик 7 класса, школы № 29
2 место - Абдуганиев Миржалол, студент 3 курса
3-е место – Султанова Нилуфар, ученица 8 «В» класса школы № 60
3 место – Жабборов Достон, студент 3 курса
На концерте-презентации, который завершал акцию 12 декабря 2013 года, приняли участие более 300 человек.
Участники выразили свое отношение к проблеме, оставив подписи на Стене: «Мы против насилия! Мы за мир в семье! Мы за мир на Планете!
Творческая молодежь г.Самарканда поддержала акцию своими музыкальными номерами.
Призерам были вручены ценные подарки, другим участникам были присуждены номинации с поощрительными призами.
В рамках нашей медиа кампании были проведены семинары и тренинги, информационные встречи с молодыми женщинами и девушками в МЦР Ургутского и Акдарьинского районов, с учащимися колледжа информационных технологий, со студентами СамМИ, с психологами и социальными работниками системы просвещения Самаркандской области, на которых приняли участие более 100 человек. Благодаря участию на этих мероприятиях, участники смогли повысить свою осведомленность по вопросам решения конфликтных ситуаций в семье, воспитанию детей, превентивным мерам, предотвращающим домашнее насилие.