O'zbekistonda fuqarolarning erkinligi va shaxsiy daxlsizligi huquqlarini ta'minlash, ayollarning ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy faolligini oshirish, ularning turli sohalarda va ishlab chiqarishlarda o'zlarini anglashlari uchun sharoit yaratish bo'yicha keng ko'lamli ishlar olib borilmoqda. ayollarning huquqlari va qonuniy manfaatlariga so'zsiz rioya etilishini ta'minlash, onalik va bolalikni har tomonlama qo'llab-quvvatlash, shuningdek, oila institutini mustahkamlash.
2002 yildan boshlab har yili “Sabr” Markazi BMT tomonidan o‘tkaziladigan “Zo‘ravonliksiz 16 kun” Xalqaro media kampaniyasini o‘tkazib keladi va shu bilan oila va jamiyatda zo‘ravonlikning oldini olishga o‘zining munosib xissasini qo‘shmokda.
Media kampaniya doirasida “Sabr” markazi mutaxassislari oilalarda nizolar va zo‘ravonlikni oldini olish to‘g‘risida uchrashuvlar, davra suhbatlari, seminar-treninglar uyushtiradi, Samarqand shahrida talaba-yoshlar o‘rtasida plakatlar va rasmlar tanlovi o‘tkaziladi. Yoshlar guruhlari ishtirokida katta va keng qamrovli konsert dasturi davomida eng yaxshi rasm va plakatlar mualliflarining taqdimlash marosimi bo‘lib o‘tadi. Media kampaniya natijalari asosida aniqlangan bu rasmlar SABR chiqarayotgan ommabop kalendarlarda o‘z aksini topadi.

In Uzbekistan, large-scale work is being carried out to ensure the rights of citizens to freedom and personal integrity, to increase the socio-political and social activity of women, to create conditions for their self-realization in various spheres and industries, to ensure the unconditional observance of the rights and legitimate interests of women, to comprehensively support motherhood and childhood, as well as strengthening the institution of the family.
The "SABR" center annually, since 2002, has been conducting a media campaign "16 days against violence" thereby contributing to the prevention of violence and improving the quality of life in families.
In the frameworks of this campaign we carry out trainings, round table talks, meetings on the topic of domestic violence prevention. A contest for the best poster or drawing is announced among youth of the city. The rewarding ceremony of the best works usually takes place during the final concert, at the end of the campaign where the winners receive awards. The best drawings are reflected in popular calendars that are issued and disseminated by “SABR” every year, they serve as logical conclusion of a media campaign.