O'zbekistonda fuqarolarning erkinligi va shaxsiy daxlsizligi huquqlarini ta'minlash, ayollarning ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy faolligini oshirish, ularning turli sohalarda va ishlab chiqarishlarda o'zlarini anglashlari uchun sharoit yaratish bo'yicha keng ko'lamli ishlar olib borilmoqda. ayollarning huquqlari va qonuniy manfaatlariga so'zsiz rioya etilishini ta'minlash, onalik va bolalikni har tomonlama qo'llab-quvvatlash, shuningdek, oila institutini mustahkamlash.
2002 yildan boshlab har yili “Sabr” Markazi BMT tomonidan o‘tkaziladigan “Zo‘ravonliksiz 16 kun” Xalqaro media kampaniyasini o‘tkazib keladi va shu bilan oila va jamiyatda zo‘ravonlikning oldini olishga o‘zining munosib xissasini qo‘shmokda.
Media kampaniya doirasida “Sabr” markazi mutaxassislari oilalarda nizolar va zo‘ravonlikni oldini olish to‘g‘risida uchrashuvlar, davra suhbatlari, seminar-treninglar uyushtiradi, Samarqand shahrida talaba-yoshlar o‘rtasida plakatlar va rasmlar tanlovi o‘tkaziladi. Yoshlar guruhlari ishtirokida katta va keng qamrovli konsert dasturi davomida eng yaxshi rasm va plakatlar mualliflarining taqdimlash marosimi bo‘lib o‘tadi. Media kampaniya natijalari asosida aniqlangan bu rasmlar SABR chiqarayotgan ommabop kalendarlarda o‘z aksini topadi.

В Узбекистане осуществляется масштабная работа по обеспечению прав граждан на свободу и личную неприкосновенность, повышению общественно-политической и социальной активности женщин, созданию условий для их самореализации в различных сферах и отраслях, обеспечению безусловного соблюдения прав и законных интересов женщин, всесторонней поддержке материнства и детства, а также укреплению института семьи.
Ежегодно, начиная с 2002 года, Республиканский Центр СЭР «Сабр» проводит медиа кампанию «16 дней против насилия» в поддержку международной акции ООН и тем самым вносит свой посильный вклад в предотвращении насилия в семье и обществе.
В рамках акции проводятся информационные встречи и тренинги по повышению осведомленности по данной проблеме, проводится конкурс рисунков и плакатов среди учащихся и молодёжи г. Самарканда, выпускается календарь с рисунками победителей, которые посвящены миру в семье, миру на планете. Ежегодные темы международной акции тесно переплетаются с деятельностью центра.
Заключительным этапом в рамках Международной акции «16 дней против насилия» - является проведение концерта с вручением призов и подарков победителям конкурса рисунков и плакатов.