2022 yil 21 – 22 oktyabr' kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tadigan "O‘zbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi uchun kattalar ta'limi va o‘qishida o‘rganuvchi xududlar va innovasiyalarni yaratish" festivali joriy yilning iyun' oyida Marokashda (Marokash Qirolligi) bo‘lib o‘tgan yettinchi xalqaro konferensiya (CONFINTEA VII) qarorlarini amalga oshirishga yordam beradi. CONFINTEA VII ishtirokchilari, shu jumladan O‘zbekiston vakillari barcha mamlakatlarga kattalar ta'limi va o‘qishi imkoniyatlaridan hayot davomida ta'lim olish nuqtai nazaridan foydalanishga yordam beradigan, barcha uchun ijtimoiy jihatdan uyg‘un, to‘laqonli, inklyuziv va barqaror kelajakni yaratadigan “Kattalar ta'limi va o‘rganishining o‘zgartiruvchan kuchidan foydalanish” nomli Marokash harakat ramkalarini qabul qildilar, Samarqandda o‘tkaziladigan tadbirlardan ko‘zlangan asosiy maqsad - tajriba, bilim va g‘oyalar almashish uchun maydon yaratish, mamlakatda "o‘rganuvchi / ta'lim oluvchi jamiyat"ni shakllantirish uchun qo‘llash mumkin bo‘lgan turli strategiya va yondashuvlarni taqqoslash, bu avvalo "o‘rganuvchi hududlari" - viloyatlar, shaharlar, qishloqlar, mahallalar, tashkilotlarda ushbu innovasion mexanizmni yaratish.
Dunyoning 294 mamlakatidan 76 shaharni o‘z ichiga olgan YuNESKOning O‘rganuvchi shaharlar Global tarmog‘iga a'zo bo‘lish uchun Samarqand shahri ham ariza berdi va bu yo‘nalishda dunyoning boshqa a'zo shaharlari bilan tajriba almashishga tayyordir. Aynan shuning uchun ham festival' Samarqandda bo‘lib: "Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universiteti binosida, hamda ishsiz aholiga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha "Ishga marhamat" Monomarkazida (Kimyogarlar qo‘rg‘oni)da o‘tadi. Konferensiya, mahorat darslari, erkin muhokamalar, hunarmandchilik va fotoko‘rgazmalar tashkil etiladi.
Festivaldan kutilayotgan natijalar:
Marokash harakat ramkalarini amalga oshirish uchun o‘rganuvchi hududlarini va strategiyalarini rivojlantirish sohasida tajriba, bilim va g‘oyalar almashinuvi;
Manfaatdor tomonlar, davlat va nodavlat tashkilotlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash;
Mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi uchun ta'lim sohasida olib borilayotgan islohotlarni yoritib berish.
Festivalga O‘zbekistondan, Germaniyadan, Qirg‘iziston va Tojikiston Respublikalaridan 160 nafar ishtirokchi, davlat boshqaruvi organlari, universitetlar, nodavlat ta'lim tashkilotlari, fuqarolik jamiyati institutlari, biznes va boshqa manfaatdor tomonlar taklif etilgan.
Festival' tashkilotchilari: "SABR" Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi va O‘zbekistonda 2002 yildan buyon faoliyat ko‘rsatib kelayotgan DVVning O‘zbekistondagi filiali (DVV International). Tadbir hamkorlari: YuNESKOning Toshkentdagi vakolatxonasi, O‘zbekiston Respublikasi Gender tengligi bo‘yicha komissiyasi, O‘zbekiston Respublikasi bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va O‘rta maxsus ta'lim vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta'lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagimehnat bozori tadqiqotlari instituti, Samarqand viloyat hokimligi, "Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universiteti.

Город Самарканд подал заявку на вступление в Глобальную сеть обучающихся городов ЮНЕСКО, насчитывающую 294 города из 76 стран мира и готов развиваться в этом направлении, обмениваясь опытом с другими городами – членами сети по всему миру. Именно поэтому Фестиваль проходит в Самарканде и включает конференцию, мастер-классы, свободные дискуссии, ярмарку, выставку ремесленных изделий, фотовыставку и пройдёт на двух площадках – в первый день в здании Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" (Самарканд), а во второй – в Моноцентре по оказанию услуг незанятому населению "Ishga marhamat" (пос. Кимёгарлар).
Ожидаемые результаты Фестиваля:
- Обмен опытом, знаниями и идеями в области развития обучающихся территорий и стратегий по реализации Марракешских рамок, принятых на.
- Укрепление партнерства между заинтересованными сторонами, государственными и негосударственными организациями
- Положительное влияние на проводимые реформы в сфере образования для социально- экономического развития страны.
На Фестиваль приглашены 160 участников из Республики Узбекистан, Федеративной Республики Германии, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, представляющих государственные органы власти и управления, вузы, негосударственные образовательные организации, институты гражданского общества, бизнес и другие заинтересованные стороны.
Организаторами Фестиваля являются ННО Республиканский Центр социально-экономического развития "САБР" и Филиал DVV в Узбекистане (DVV International) - организация, которая осуществляет свою деятельность в Узбекистане с 2002 года. Со-организаторы мероприятия: Представительство ЮНЕСКО в Ташкенте, Комиссия по гендерному равенству Республики Узбекистан, Министерство занятости и трудовых отношений РУз, Министерство высшего и среднего специального образования РУз, Государственная инспекция по надзору за качеством образования при Кабинете Министров РУз, Институт исследования рынка труда при Министерстве занятости и трудовых отношений РУз, Самаркандский областной хокимият, Международный университет туризма и культурного наследия "Шелковый путь".