2022 yil 21 – 22 oktyabr' kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tadigan "O‘zbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi uchun kattalar ta'limi va o‘qishida o‘rganuvchi xududlar va innovasiyalarni yaratish" festivali joriy yilning iyun' oyida Marokashda (Marokash Qirolligi) bo‘lib o‘tgan yettinchi xalqaro konferensiya (CONFINTEA VII) qarorlarini amalga oshirishga yordam beradi. CONFINTEA VII ishtirokchilari, shu jumladan O‘zbekiston vakillari barcha mamlakatlarga kattalar ta'limi va o‘qishi imkoniyatlaridan hayot davomida ta'lim olish nuqtai nazaridan foydalanishga yordam beradigan, barcha uchun ijtimoiy jihatdan uyg‘un, to‘laqonli, inklyuziv va barqaror kelajakni yaratadigan “Kattalar ta'limi va o‘rganishining o‘zgartiruvchan kuchidan foydalanish” nomli Marokash harakat ramkalarini qabul qildilar, Samarqandda o‘tkaziladigan tadbirlardan ko‘zlangan asosiy maqsad - tajriba, bilim va g‘oyalar almashish uchun maydon yaratish, mamlakatda "o‘rganuvchi / ta'lim oluvchi jamiyat"ni shakllantirish uchun qo‘llash mumkin bo‘lgan turli strategiya va yondashuvlarni taqqoslash, bu avvalo "o‘rganuvchi hududlari" - viloyatlar, shaharlar, qishloqlar, mahallalar, tashkilotlarda ushbu innovasion mexanizmni yaratish.
Dunyoning 294 mamlakatidan 76 shaharni o‘z ichiga olgan YuNESKOning O‘rganuvchi shaharlar Global tarmog‘iga a'zo bo‘lish uchun Samarqand shahri ham ariza berdi va bu yo‘nalishda dunyoning boshqa a'zo shaharlari bilan tajriba almashishga tayyordir. Aynan shuning uchun ham festival' Samarqandda bo‘lib: "Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universiteti binosida, hamda ishsiz aholiga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha "Ishga marhamat" Monomarkazida (Kimyogarlar qo‘rg‘oni)da o‘tadi. Konferensiya, mahorat darslari, erkin muhokamalar, hunarmandchilik va fotoko‘rgazmalar tashkil etiladi.
Festivaldan kutilayotgan natijalar:
Marokash harakat ramkalarini amalga oshirish uchun o‘rganuvchi hududlarini va strategiyalarini rivojlantirish sohasida tajriba, bilim va g‘oyalar almashinuvi;
Manfaatdor tomonlar, davlat va nodavlat tashkilotlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash;
Mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi uchun ta'lim sohasida olib borilayotgan islohotlarni yoritib berish.
Festivalga O‘zbekistondan, Germaniyadan, Qirg‘iziston va Tojikiston Respublikalaridan 160 nafar ishtirokchi, davlat boshqaruvi organlari, universitetlar, nodavlat ta'lim tashkilotlari, fuqarolik jamiyati institutlari, biznes va boshqa manfaatdor tomonlar taklif etilgan.
Festival' tashkilotchilari: "SABR" Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi va O‘zbekistonda 2002 yildan buyon faoliyat ko‘rsatib kelayotgan DVVning O‘zbekistondagi filiali (DVV International). Tadbir hamkorlari: YuNESKOning Toshkentdagi vakolatxonasi, O‘zbekiston Respublikasi Gender tengligi bo‘yicha komissiyasi, O‘zbekiston Respublikasi bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va O‘rta maxsus ta'lim vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta'lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagimehnat bozori tadqiqotlari instituti, Samarqand viloyat hokimligi, "Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universiteti.

The city of Samarkand has applied to join the UNESCO Global Network of Learning Cities, which includes 294 cities from 76 countries of the world, and is ready to develop in this direction, exchanging experience with other cities-members of the network around the world. That is why the Festival is held in Samarkand and includes a conference, master classes, free discussions, a fair, an exhibition of handicrafts, a photo exhibition and will be held at two venues - on the first day in the building of the International University of Tourism and Cultural Heritage "Silk Road" (Samarkand), and in the second - in the Monocenter "Ishga marhamat" for the provision of services to the unemployed population.
Expected results of the Festival:
Exchange of experience, knowledge and ideas in the field of development of learning territories and strategies for the implementation of the Marrakesh Framework adopted on.
Strengthening partnerships between stakeholders, government and non-government organizations
Positive impact on the ongoing reforms in the field of education for the socio-economic development of the country.
160 participants from the Republic of Uzbekistan, the Federal Republic of Germany, the Kyrgyz Republic, the Republic of Tajikistan are invited to the Festival, representing state authorities and administrations, universities, non-governmental educational organizations, civil society institutions, business and other interested parties.
The organizers of the Festival are the NGO NationalCenter for Socio-Economic Development "SABR" and the DVV Branch in Uzbekistan (DVV International) - an organization that has been operating in Uzbekistan since 2002. Co-organizers of the event: UNESCO Office in Tashkent, Commission on Gender Equality of the Republic of Uzbekistan, Ministry of Employment and Labor Relations of the Republic of Uzbekistan, Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan, State Inspectorate for Supervision of the Quality of Education under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, Institute for Labor Market Research under the Ministry employment and labor relations of the Republic of Uzbekistan, Samarkand regional khokimiyat, International University of tourism and cultural heritage "Silk Road".