2021-2022 yy. “SABR” RIIRM Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko‘magida “Oʻzbekistonning qishloq joylaridagi eng zaif ayollar va yoshlarga COVID-19 taʼsiriga javob berish va ularning ijtimoiy-iqtisodiy ahvolini yaxshilash boʻyicha NNTlarning institutsional va tashkiliy salohiyatini kuchaytirish” loyihasini amalga oshirdi. Samarqand viloyatining Oqdaryo va Urgut tumanlari, Andijon viloyati Bo‘ston va Izboskan tumanlarida mahalliy hokimliklari va maqsadli jamoalari bilan hamkorlikda COVID-19 pandemiyasidan eng koʻp jabr koʻrgan kam taʼminlangan qishloq aholisi, asosan ayollar va yoshlar hayotini yaxshilashga qaratilgan.
Loyiha doirasida aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari, ya’ni xotin-qizlar va yoshlar bilan ishlash va ularni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 3 ta QARM “Choyxona” tashkil etildi. Ushbu markazlarda tikuvchilik, milliy kashtachilik, kompyuter savodxonligi, sartaroshlik, qandolatchilik, milliy hunarmandchilik kabi yo‘nalishlar bo‘yicha qisqa muddatli o‘quv kurslarida kasbiy mahorat o‘rgatish yo‘lga qo‘yilgan. Barcha “Choyxona”lar tegishli jihozlar bilan jihozlangan. Tinglovchilar va mahalliy hamjamiyat vakillarini sifatli tayyorlash uchun mentorlar uchun modullar, uchta markazga jalb qilingan loyiha xodimlari uchun TOT modullari ishlab chiqildi. Mentorlar, koordinatorlar uchun 5 kunlik malaka oshirish mahorat darslari va TOTlarni sifatli tayyorlash maqsadida tashkil etildi.
Loyihaning muvaffaqiyatiga bir qator tadbirlar orqali erishildi:
*QARM “Choyxona”ning 18 nafar murabbiy va koordinatorlari TOT va mahorat darslarida malaka oshirdilar;
*Ikki viloyatning barcha QARMlarida o‘tkazilgan 12 ta axborot yig‘ilishida 657 nafar mahalliy faollar va mahalliy hokimiyat organlari vakillari ishtirok etdi;
*1185 nafar kam ta’minlangan qishloq ayollari va yoshlari tanlab olinib, kasb-hunar va kichik biznes ko‘nikmalariga o‘qitildi. Kasbiy ko‘nikmalarni shakllantirish bo‘yicha 2 oylik kurslar 6 ta talabga ega bo‘lgan yo‘nalish bo‘yicha o‘tkazildi: tikuvchilik, milliy kashtachilik, kompyuter savodxonligi, sartaroshlik, qandolatchilik, milliy hunarmandchilik;
*317 nafar o‘qitilgan xotin-qizlar va yoshlar o‘z biznesini yo‘lga qo‘yish uchun taqdim etilgan arizalar va biznes-rejalar asosida startap grantlarini olishdi;
*Loyiha doirasida 177 ta manfaatdor tomonlar ikki viloyatning barcha SIRClarida oʻtkazilgan 12 ta safarbarlik treninglarida ishtirok etishdi;
* "Loyihaning benefitsiarlar va maqsadli guruhlarga ta'sirini baholash" bazaviy tadqiqoti o‘tkazildi

2021 -2022 гг. РЦ СЭР «Сабр» при финансовой поддержке ЕС реализовал проект «Укрепление институционального и организационного потенциала ННО для реагирования на воздействие COVID-19 на наиболее уязвимых женщин и молодежь в сельских районах Узбекистана и улучшение их социально-экономического статуса» направленный на улучшение жизни малообеспеченных сельских жителей, в основном женщин и молодёжи, которые больше всего пострадали от пандемии COVID-19 в сотрудничестве с органами местного самоуправления и целевыми сообществами Акдарьинского и Ургутского районов Самаркандской области, Бустонского и Избосканского районов Андижанской области.
В рамках проекта были созданы 3 СИРЦ «Чойхона», для работы и оказания поддержки наиболее уязвимым слоям населения, а именно - женщин и молодежи. В данных центрах проводилось обучение профессиональным навыкам на краткосрочных курсах по направлениям: швейное дело, национальная вышивка, компьютерная грамотность, парикмахерское дело, изготовление кондитерских изделий, национальные ремесла. Все СИРЦ «Чойхона» оснащены соответствующим оборудованием. Для качественного обучения слушателей и представителей местного сообщества были разработаны модули для наставников, модули ТОТ для персонала проекта, задействованных в трех центрах. Для наставников, координаторов, были организованы 5- дневные курсы мастер классов для повышения квалификации и ТОТ тренинги с целью качественного обучения слушателей.
Успешность проекта была достугнута благодаря ряду мероприятий:
*18 наставников и координаторов СИРЦ «Чойхона» были обучены на ТОТ тренингах и мастер классах;
*657 местных активистов и представителей местных властей участвовали на 12 информационных встречах, проведенных во всех СИРЦах двух областей;
*1185 малообеспеченные сельские женщины и молодежь были отобраны и обучены профессиональным навыкам и навыкам открытия малого бизнеса. 2-х месячные курсы по привитию профессиональных навыков проводились по 6 востребованным направлениям: швейное дело, национальная вышивка, компьютерная грамотность, парикмахерское дело, изготовление кондитерских изделий, национальные ремесла;
*317 обученных женщин и молодежь получили старт-ап гранты на основе поданных заявок и бизнес планов для начала собственного бизнеса;
*177 стейкхолдеров в рамках проекта участвовали на 12 мобилизационных тренингах проведенных во всех СИРЦах двух областей;